Emek

Sağlıkçılar ‘performans’ı protesto etti

0

Ankara’da sağlık çalışanları performansa dayalı ek ödeme sistemini protesto etti. Ankara Hastanesi önünde toplanan sağlıkçılar, ‘Sağlık hizmeti ekip işidir’, ‘Döner sermaye adaletsizliğine son’, ‘Eşit işe eşit ücret’ yazılı dövizler açtı.

Sağlık-Sen Ankara 2 Nolu Şube Başkanı Erdal Bolatçı, yaptığı açıklamada, sağlık çalışanları olarak her türlü olumsuzluğa rağmen sağlık hizmetlerinin sorunsuz bir şekilde sürmesi için hekim ve hekim dışı personelle 24 saat görev yaptıklarını söyledi.

Sağlık alanında son yıllarda yaşanan değişimlerin halkın sağlık hizmetlerinden duyduğu memnuniyeti artırdığını belirten Bolatçı, buna karşılık çalışanların hak etmediği bir takım mevzuat uygulamalarıyla yıpratıldığını savundu.

2004’ten bu yana uygulanan performansa dayalı ek ödeme sisteminin sağlık çalışanları arasında huzursuzluğa yol açtığını öne süren Bolatçı, şöyle konuştu:

”Performans sistemi, ek ödeme dağılımındaki adaletsizlikler nedeniyle çalışma barışını bozdu. Bakanlık, 6 Temmuz’da yaptığı bir yönetmelik düzenlemesiyle sağlık kuruluşlarında çalışanlar arasındaki gelir adaletsizliğinin daha da büyümesine yol açtı. Bu düzenlemeyle hekimlerin ek ödemesini artırmak isteyen Bakanlık, bunun kaynağını kendi bütçesinden değil, ekip arkadaşları olan hekim dışı personelin ek ödeme gelirlerinden keserek sağlıyor. Uygulamayla hekim dışı sağlık çalışanlarının döner sermayeden aldığı miktar 250 ile 400 lira arasında düştü.

Hekimlerin gelirini artırmak gibi doğru bir kararın maliyetini diğer çalışanlardan kesmek nasıl bir devlet ciddiyetidir. Hastanelerde huzursuzluk kaynağı olacak böylesine büyük bir dikkatsizliğe nasıl müsaade ediliyor.”

Açıklamanın ardından bir süre alkışlarla protestolarını sürdüren sağlıkçılar, daha sonra dağıldı.

(Ajanslar)

More in Emek

You may also like

Comments

Comments are closed.