DünyaKadınManşet

İsviçre’de onbinlerce kadın eşit ücret için sokağa çıktı

0

İsviçre’de on binlerce kadın, başta “eşit işe eşit ücret” talebi olmak üzere kadına karşı şiddet, cinsiyet ayrımcılığı ve eşitsizliğe karşı ülke genelinde greve gitti.

Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) Cenevre kentinde devam eden 108’inci Uluslararası Çalışma Konferansı’na denk gelen grevde, on binlerce Cenevreli kadın sokağa çıktı. Geçtiğimiz Cuma günü gerçekleştirdikleri eylemde  kadınlar, taşıdıkları dövizler ve attıkları sloganlarla “eşit işe eşit ücret” talebini dile getirdi. Şehrin işlek caddelerinde saatlerce yürüyen kadınlara erkekler de destek verdi.

‘Cenevre’deki en büyük gösteri’ ’

Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı şehirde, toplu taşıma da yürüyüş saatlerinde iptal edildi. Aktivistler, Cenevre tarihinde daha önce böylesine büyük bir gösteriye tanık olmadıklarını vurguladı. Ülke genelinde ses getiren grev ve protestolar kadın örgütleri, kadın komiteleri, iş ve işçi sendikaları tarafından organize edildi.

Erkeklerin maaşı yüzde 12 daha yüksek

Zürih Kadın Grev Kolektifi’nin çağrısıyla, “Eşit ise eşit ücret”,Cinsiyetçilik, eşitsizlik ve kadına karşı şiddete hayır” diyerek, yaşamın her alanında eşitlik talep eden kadınlar, greve saat 15:24’te başladı. Bunun nedeni ise İsviçre’de araştırmalara göre kadınların çalıştıkları iş için 15:24’ten sonra eşit ücret alamaması. Kadınlar ayrıca İstanbul Anlaşması’na da tam olarak uyulmasını istiyor.

İsviçre’de kadın-erkek eşitliği ilk kez 14 Haziran 1981’den beri Federal Anayasa’da yer aldı. Buna rağmen resmi istatistiklere göre ülkede erkekler aynı iş dalındaki kadınlardan yüzde 12 daha fazla kazanıyor. Kadın kuruluşları ise bu oranın yüzde 20 olduğunda ısrarcı.

2016’daki verilere göre, ülkedeki resmi kurumlarda standartlaştırılmış ortalama brüt aylık ücret kadınlar için 6 bin 11 İsviçre frangı iken (6 bin 51 dolar) erkekler için 6 bin 830 frank.

Ülke çapında greve çıkan kadınlar, eşit ücret talebinin yanı sıra iş ve aile hayatında dengenin sağlanması, emeklilik koşullarının iyileştirilmesi ve çalışma saatlerinin yeniden düzenlenmesi gibi taleplerini de dile getirdi.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.