Koronavirüs SalgınıManşetTürkiye

Sağlık Bakanı: Vakaların dörtte biri 0-17 yaş grubunda

0

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi‘nde gerçekleşen Kabine Toplantısı‘nın ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, okulların açılmasıyla 0-17 yaş grubundaki vaka sayısının bir kat daha arttığını kaydetti.

Bakan Koca, “Ortalama aktif vakamız 400 bin civarında, 400 bin diyelim. Dörtte biri 0-17 yaş grubunda yani yüzde 25’i” ifadelerini kullandı.

‘Okulları bu yıl her halükarda açık tutacağımızı söylemiştim’

“Daha önce yüzde 10-11 oranındaydı ama bu vaka sayılarındaki artış, hastane yatışına yüzde 10 oranında yansıdı. Yoğun bakım ve entübe sayılarına yansımadı” diyen Koca, “Tedirgin olunacak bir durum yok. Bu vaka artışı hastane yükünün artışına sebep olmuyor veya yoğun bakım ve entübe sayılarını değiştirmedi” cümlelerini de ekledi.

Okulların bu yıl açık kalacağını daha önce de dile getirdiğini ifade eden Sağlık Bakanı, okulların açık kalması için bütün alternatiflerin deneneceğini de belirtti:

Okulları bu yıl her halükarda açık tutacağımızı söylemiştim. En son kapanan değil asla kapanmayan. Bilim Kurulu olarak Sağlık Bakanlığı olarak ikili ve hafta sonu eğitim dahil olmak üzere bütün alternatiflerin denenerek okulların açık kalmasını, sadece Milli Eğitim değil üniversiteler için de bunu düşünüyoruz.”

Koca, her geçen gün öğretmenlerin aşılanma oranlarının arttığını kaydetti ve “En az bir doz aşı olanların oranında yüzde 92’ye, iki doz aşı olanların oranında yüzde 82’ye gelindi. Öğretmenlerin aktif vaka içindeki oranı yüzde 3’lerde. Yaklaşık 12 bin gibi” dedi.

‘Aşıyla direkt vefat eden bir hastamızı bilmiyoruz’

Aşı karşıtlığı ilgili de konuşan Koca, “Aşı karşıtlığı” kelimesini kullanmak istemediğini dile getirdi. Bakan, “Bu toplumun aşıyla ilgili sorununun olmadığını düşünüyorum. Aşının olunmaması değil en fazla hangi aşı tercih edilmeli bu konuşulabilir. Aşı olmama durumunu bu toplum bugüne kadar gündemine almadı. Çocuklarını yüzde 98 oranında 13 farklı aşıyla aşılama yapan bir toplumuz. Aşısını erteleyenlerimiz olmuş olabilir. Gerekirse ayaklarına giderek bu aşıyı yapmalarını kolaylaştıracağız” dedi.

“Aşıyla direkt vefat eden bir hastamızı bilmiyoruz” ifadelerini de kullanan Sağlık Bakanı Koca, aşının hiçbir komplikasyonu olmadığını söylemediğini ancak aşıyla ilgili doğrudan vefat eden bir hastanın olmadığını da ekledi.

Türkiye genelinde dün itibariyle koronavirüs vaka sayısı 7 milyon 95 bin 550 olarak açıklanırken, virüs sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 63 bin 611 oldu.

Birinci doz koronavirüs aşısı yaptıran sayısı 53 milyon 681 bin 533, ikinci doz koronavirüs aşısı yaptıranların sayısı ise 44 milyon 116 bin 853 olarak açıklandı.

You may also like

Comments

Comments are closed.