Koronavirüs SalgınıManşetSağlıkTürkiye

Sağlık Bakanı Koca: Rus aşısı Sputnik V çok yakında devreye girecek

0

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca,  Bilim Kurulu toplantısı sonrası açıklama yaptı. Aşı çalışmalarına ilişkin konuşan Koca, “Sorumlu 84 milyondur” açıklamasına gelen eleştirilere yanıt verirken “Üzerimdeki sorumluluğu siyasete malzeme etmedim, edilmesine de müsaade etmeyeceğim” dedi.

Bakan Koca’nın açıklamaları özetle şöyle:

Vaka sayılarında artış hızı azaldı:  Bundan sonra kısıtlama ve tedbirlere uyumla vaka sayısı düşecek. Bilim Kurulu’nun bu haftaki toplantısında virüsün yeni varyantları, aşıyla ilgili son gelişmelerle birlikte mutasyonlar ele alındı, salgın yönetimi açısından önemli olan toplumla iletişim konusu da gündem oldu. Vaka sayılarının artış hızı azaldı, gerek tedbirlerin gevşetilmesi, gerekse ve daha önemlisi hızlı yayılan mutasyonlar sebebiyle vaka sayıları hızlı bir tırmanışa geçmişti.

Türkiye’de en çok İngiltere varyantı görülüyor:  Mutasyonlar vaka artış hızında etkili, hasta etmede daha güçsüz değil. Ülkemizde en çok görülen mutasyon İngiltere varyantlı olarak bilinen türdür. Bu varyant son günlerde ne kadar hızlı yayıldığını acı şekilde gösterdi. Bunu yanında semptom göstermeyen vakaların toplam vakalar içindeki oranında bir değişiklik yoktur. Sağlık altyapımızın gücü büyük hasta yüklerini karşılasa da yayılımı kontrol altına alarak sağlık sistemimizin üzerindeki yükü düşürmek zorundayız.

Hindistan varyantı: Mevcut mutasyonlar dışında yeni bir tür daha ortaya çıktı. Hindistan varyantı olarak bilinen yeni bir tür mutasyon tespit edilmiştir. Ülkemizde bu varyant tespit edilmese de, yine hızlı bulaşan bu varyanta karşı da tedbirler alınmıştır. Hindistan’dan ve Hindistan temaslı seyahatlerden ülkemize giriş yapmak isteyen kişiler 14 gün gözetim altında tutulduktan sonra ülkeye girişlerine izin verilmektedir.

Sputnik V geliyor, yerli aşıda Faz 3 mayıs ayında

Ramazan’da aşı erteleyenlerin sayısı arttı: Aşı programımız Ramazan ayında planlanan haliyle devam etmektedir. Ramazan ayının başlamasıyla birlikte aşı olmayı erteleyen vatandaşlarımızın sayısı artmıştı. İftardan sonra da aşı olunabilmesi, vatandaşlarımızın aşı randevularını erkenden alarak aşı olmalarını temin etti.

Sputnik V devreye giriyor, yerli aşıda FAz 3 mayısta:  İki aşı türü şu an aktif olarak kullanılmakta ve bunların sayısını artırmaya yönelik çalışmalar da devam etmektedir. Çok yakında Sputnik V aşısının da devreye gireceğini belirtmek isterim. Yerli aşılarımızdan insan denemelerine ilk başlayan inaktif aşı adayımız mayıs ayında faz3 aşamasına geçecektir. Bu dönemde yaygın aşı yapma imkanı da olabilecektir. Bir diğer önemli aşı adayımız virüs benzeri parçacık aşısı ise faz1 deneylerine başlamış ve sorunsuz devam etmektedir. İkinci bir inaktif aşı adayımızın da faz 1 çalışması 10 gün önce başlamıştır. Aşı adaylarımız için aşıya bağlı olumsuz bir olay gerçekleşmemiştir.

‘Üzerimdeki sorumluluğu siyasete malzeme etmedim, edilmesine müsaade etmem’

‘Sorumlu 84 milyon sözleri: Salgın yönetiminde toplumu doğru yönlendirmek, bir arada tutarak birlikte mücadele etmek hepimizin sorumluluğundadır. Geçtiğimiz günlerde dile getirdiğim sorumluluğun 84 milyonda hepimizde olduğuna dair sözlerimin yanlış anlaşılmış olabileceğini düşünerek açmak istiyorum. Sorumluluk suçlama ya da suçlu bulma manasına gelmez, sorumluluk daha iyi koşullara ulaşmak için birlikte mücadele edebilmemizi, birlik ve beraberlikten ayrılmamayı, birbirimizi teşvik etmeyi , birbirimizi korumayı kapsayan bir birliktelik idealidir.

.. Buradan bir kere daha açıkça ifade edeyim, üzerimdeki sorumluluğu siyasete malzeme etmedim, edilmesine de müsaade etmeyeceğim. Birileri Bilim Kurulumuzu hedef alarak bilime saygısının olmadığını saldırganca haykırsa da bu duruma siyasi bir karşılık vererek parçası olmayacağım.

You may also like

Comments

Comments are closed.