ManşetTürkiyeUncategorized

S-400 tasarısı ABD Temsilciler Meclisi’nde oybirliğiyle kabul edildi

0

Temsilciler Meclisi’nin ‘Türkiye’nin S-400’leri alması halinde yaptırım uygulanması’ yönündeki kararı bağlayıcı değil, ancak yönetimin elini rahatlatıyor.

ABD Temsilciler Meclisi, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füzesi alması durumunda yaptırımlara maruz kalmasını gündeme getiren karar tasarısını onayladı. Dışişleri Bakanlığı karara ‘tehdit dili’ diyerek tepki gösterdi.

‘NATO üyeliği sorgulanır’

Kabul edilen karar tasarısı ‘ABD-Türkiye ittifakına yönelik endişelerin ifade edilmesi’ başlığını taşıyor. Oy birliği ile alınan karar S-400 alınması durumunda Türkiye’ye yönelik ABD düşmanlarına uygulanan CAATSA yaptırımlarının gündeme geleceği ve NATO üyeliğinin de sorgulanacağı yönünde ifadeler içeriyor. Karar Türkiye’de tutuklu ABD vatandaşlarını da gündeme getiriyor. Tasarı ABD yönetimi açısından bağlayıcılık taşımamakla birlikte Beyaz Saray’a yaptırımları uygulama konusunda güçlü bir politik kolaylık sağlıyor.

Dışişleri: Tehdit dili kabul edilemez

Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada karar tasarısındaki ifadelerin Türkiye ile ABD arasındaki köklü dostluk ve müttefiklik ilişkileriyle hiçbir şekilde bağdaşmadığı ve Türkiye’nin dış politikası ile yargı sistemi hakkında yer verilen haksız ve temelsiz iddiaların  kabul edilmesinin mümkün olmadığı vurgulandı. Görüş farklılıklarının giderilmesinde diyalog ve saygının en etkili yol olduğunun vurgulandığı açıklamada şöyle denildi: “Bunun yerine, hiçbir bağlayıcılığı bulunmayan ve karşılıklı güvenin artırılmasına hizmet etmeyen kararların alınması, tehdit ve yaptırım dilinin gündemde tutulmaya devam edilmesi ve birtakım suni miatlar konulması kabul edilemez.”

 

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.