DünyaManşet

Rusya: ABD’nin boşalttığı bölge Suriye’ye bırakılmalı

0

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Suriye’den çekilen ABD’li askerlerden boşalan toprakların Şam’ın kontrolüne bırakılması gerektiğini ifade etti.

Haftalık basın toplantısında konuşan Zaharova, “ABD’lilerin terk ettiği toprakların kontrolünün kime bırakılacağı sorusu doğuyor. Uluslararası hukuku ve Suriye ile Suriye halkının geçtiği süreci göz önünde bulundurduğumuzda, bu Suriye hükümeti olmalı” dedi.

‘Çekilme takvimi net değil’

Sputniknews’un haberine göre Zaharova, ABD’li birliklerin Suriye’den çekilme takvimi ve bu kararın nedenleriyle ilgili bir netlik olmadığını kaydetti.

Zaharova,”Hiç kuşkusuz, bu kararın önemini anlıyoruz. Değerlendirmelerimize göre bu, kapsamlı bir çözüm sağlanmasına yönelik. Moskova, Suriye topraklarının önemli bölümünün ABD tarafından ‘fiili işgali’ Suriye krizinin çözümü için ciddi bir engel olduğu konusunda birçok kez uyarıda bulunmuştu” ifadelerini kullandı.

Moskova’nınbu adıma teşvik eden tüm nedenleri tam olarak anlamadığını ve çekilme takvimiyle ilgili belirsizlikler olduğunu söyleyen Zaharova, Rus tarafının basındaki haberleri baz aldığını ve buna göre Suriye’nin kuzeyinden, güneydeki Tanf bölgesinden tam çekilmenin 2-3 ay içinde gerçekleşeceğini kaydetti.

Zaharova, ABD’li birliklerin çekilmesinin uluslararası koalisyonun Suriye’deki saldırılarının sonlanacağı anlamına gelip gelmediğini de anlamadıklarını belirtti.

“ABD’li yetkililerden Washington’un stratejisi hakkında net, anlaşılır açıklamalar gelmiyor. Açıklamalar çok üstü kapalı şekilde yapılıyor. Bundan hareketle, terörle mücadele operasyonunda bir sonraki aşamaya geçildiği çıkarımı yapılabilir” diye devam eden Zaharova, koalisyon tarafından düzenlenen saldırıların geleceğinin soru işareti olduğunun altını çizdi.

Sputnik News

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.