ManşetTürkiye

Robert Fisk’den, “Süleyman Şah için IŞİD’le anlaşıldı” iddiası

0

Independent gazetesinin Orta Doğu muhabiri Robert Fisk, Süleyman Şah Saygı Karakolu ve Türbesi’ni boşaltmak için yapılan operasyon hakkında bir analiz yazısı yazdı.

14süleyman şah operasyonu

Fisk analizinde Vahabi inancına göre dünyevi liderlere ait mabetleri yok eden Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün bundan yaklaşık bir yıl önce Türkiye’ye üç gün süre vererek türbeyi boşaltmalarını istediğini, ancak Türkiye’nin yerinden kıpırdamadığını belirtti.

“Neden?” diye soran Fisk, aynı tarihlerde Suriyeli petrol mühendislerinin, IŞİD’in kontrolündeki petrol sahalarında Türk teknisyenler gördüklerini bildirdiklerini söyledi.

“Belki de karşılıklı bir durum vardı? ‘Bize petrol uzmanlarınızı verin, biz de sizin eski sultanınızı elinizde tutmanıza izin verelim’?” diye yazan Fisk, şöyle devam etti:

“Ya da bir şeyler yanlış mı gitti? Yani şimdi Atatürk’ün ordusu ‘IŞİDistan’a’ gidiyor, kalıntıları yeniden gömmek için kazıp çıkartıyor ve türbeyi ‘İslami Halifelik’ püritanlarının aynısını yapmasını önlemek için tahrip ediyor. Elbette bir anlaşma. Karşılığında daha fazla Türk petrol uzmanı için mi?”

(IndependentBBC Türkçe)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.