ManşetTürkiye

Rize’de HES nedeniyle balık ölümleri

0

Rize’nin Çaykent beldesindeki Salarha Deresi’nde yaşanan balık ölümleriyle ilgili araştırma başlatıldı.

Salarha Deresi kenarında ölü balıklar gören vatandaşlar durumu jandarmaya bildirdi. Jandarma ekipleri, konuyla ilgili rapor hazırlayarak Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne bilgi verdi.

Bölgeye gelerek inceleme yapan Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ekipleri, dere suyu ve ölü balık numuneleri aldı. Balık ölümlerinin nedeninin, yapılacak analizler sonucu belirleneceği bildirildi.

Öte yandan, belde sakinleri, toplu balık ölümlerinin bölgede HES projesi yürüten firmaların dereye harç dökmelerinden kaynaklandığı iddia ederek tepki gösterdi.

Belde sakinlerinden Mehmet Yazıcı, gazetecilere yaptığı açıklamada, HES firmalarının harç mikserlerini derede yıkadığını öne sürerek, “Zaman zaman artan harcı da dereye döküyorlar. Geçtiğimiz gün dereye bol miktarda harç döküldü. Binlerce balık öldü” dedi.

Derelerin Kardeşliği Platformu Dönem Sözcüsü Ömer Şan ise Salarha Deresi’nde bulunan balık türlerinin uluslararası anlaşmalar gereği koruma altında olduğunu belirterek, “HES’ler derelerimizi zehirliyor, balıklarımızı öldürüyor, hayatımızı tehdit ediyor. Bu derede endemik türler var. Yılan balıkları, aynalı sazan, pullu alabalık, kırmızı benekli alabalık var. Bunlar uluslararası anlaşmalar ile koruma altına alınmış. Biz böyle mi koruyacağız doğal yaşamımızı? Burada bir katliam yaşanıyor. Bir tek balık tutan köylüye 600 lira ceza yazılıyor. Peki burada ölen onbinlerce balığın cezasını kime yazacaksınız” diye konuştu.

(CnnTürk)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.