Doğa MücadelesiManşet

Rize Valisi: Ayder Yaylası’ndaki otopark projesinin yüzde 15’i tamamlandı

0
Fotoğraf: DHA

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın “Ayder’i kirlettik” çıkışı ile gündeme gelen, dünyaca ünlü turizm merkezi Ayder Yaylası’ndaki otopark projesi sürüyor.

1732 araçlık otopark, yaylanın girişinde dağ yamacının içine inşa edilecek ve üzeri çimle kaplı olacak. Dışarıdan görülmeyecek otoparkın yüzde 15’i tamamlandı.

Hizmete girdiğinde yaylaya ulaşanlar, araçlarını otoparka bıraktıktan sonra üstteki seyir terasına çıkacak. Ziyaretçiler, buradan trambüslerle yayla merkezine ulaşabilecek.

Fotoğraf: DHA

‘Amacımız doğanın korunması, 100 yıllık oteli yıktık’

Rize Valisi Kemal Çeber DHA’ya yaptığı açıklamada “Ayder’de dönüşüm faaliyetini yaparken esas amacımız doğanın korunması. Bir başka dikkat ettiğimiz husus, orada devam eden sosyal yaşamın bu faaliyetlerden çok etkilenmemesi” ifadelerini kullandı.

Ceber, “Buradan gittiğiniz zaman, otopark olan alanda hiç kimse beton bir yapı ve beton bir manzara görmeyecek. Katlı otopark tamamen dağın içerisine yerleştirilecek. Otoparkta aracınızdan indiğinizde, çıktığınız terasta yaylanın güzelliğini yaşamaya başlıyorsunuz. Yine aynı noktada bulunan ve yaklaşık 100 yıllık bir geçmişi olan termal oteli de yıktık” dedi.

Fotoğraf: DHA

‘Olması gerektiği hale getireceğiz’

Burada termal otel inşaatının başladığını belirten Ceber, “6 blok halinde oluşan inşaat ve konaklama tesisleri ile ilgili faaliyetler devam ediyor. Ayder’in üst tarafında bulunan Gelintülü Şelalesi’ni seyrettirecek cam teras inşaatı da devam ediyor. Ayder içerisinde şu anda son şeklini tam olarak vermediğimiz yolumuzu yaptık. İnşaatı devam eden havaalanımızla Ayder’i buluşturacak yolumuzu da yapıyoruz, güzergah çalışmaları tamamlanmak üzere” bilgisini paylaştı.

‘Ayder’i olması gerektiği hale getirebileceğimiz kadar getireceğiz’ diyen Vali Çeber, “2022 Şubat ayında yeni Ayder’i görmeyi hedefliyoruz. İnsanlar baktığı zaman ‘tamam yenisi böyle olacak’ diyecek, o silueti görmüş olacağız. Diğer taraftan kalan çalışmalar devam edecek” ifadelerine yer verdi.

 

You may also like

Comments

Comments are closed.