ManşetSağlıkTürkiye

Resmi Gazete’de yayımlandı: 52 ilaç geri ödeme kapsamından çıkarıldı

0

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanlığı‘nın “Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ” ile “Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonu Kararı“, Resmi Gazete‘nin mükerrer sayısında yayımlandı.

Yayımlanan bu karara göre, SGK Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) eki “Bedeli Ödenecek İlaçlar Listesi”nde kayıtlı 52 ilaç geri ödeme kapsamından çıkarıldı.

Eş değer ilaçlara ödenecek bedellerin belirlenmesinde uygulanan taban birim fiyat uygulaması da yüzde 10’dan yüzde 5’e düşürüldü.

Diş tedavilerindeki ödemelerde de değişiklik yapıldı

Aynı listede yer almamakla birlikte geri ödeme başvuruları bulunulan ve karar ağacı tamamlanan ve/veya değerlendirme süreci devam eden, antiinflamatuvar ilaçlar olarak adlandırılan spreyler, eklem-kas ağrısı tedavisinde kullanılan jel ve merhem gibi topikal ilaçlar, çocukların diş çıkarma döneminde kullanılan ağrı kesici topikal ilaçların geri ödeme kapsamına alınmaması kararlaştırıldı.

Öte yandan, tebliğdeki değişiklikle ortodontik diş tedavileri ve yüzde 40 ve üzerinde engelli kişiler hariç, özel sağlık hizmeti sunucuları ve kurumla sözleşmesi olmayan resmi sağlık hizmeti sunucularındaki diş ünitelerinde yapılan ağız ve diş sağlığına ilişkin tedaviler kurumca ödenmeyecek.

Söz konusu ilaçlar şöyle listelendi:

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.