DünyaManşet

Referandumun hemen öncesinde Katalonya yönetiminin mali kaynaklarına el kondu

0
Katalonya 1 Ekim'de bağımsızlık referandumuna gideceğini açıkladı

İspanya Maliye Bakanlığı, Katalonya özerk yönetiminin tüm mali kaynaklarına el konulduğunu açıkladı

İspanya’da Maliye Bakanlığı, 1 Ekim’de bağımsızlık referandumu gerçekleştirmeye hazırlanan Katalonya özerk yönetiminin mali kaynaklarına el koydu. Hükümetin kararı, yasadışı ilan edilen referandum kararının geri çekilmesi için Katalonya yönetimine verilen 48 saatlik sürenin dolmasının ardından geldi.

Katalonya 1 Ekim’de bağımsızlık referandumuna gideceğini açıkladı

Yapılan açıklamada, Katalonya’daki eğitim, sağlık, sosyal hizmetler ve memur maaşları gibi tüm temel kamu harcamalarının bundan böyle doğrudan İspanya maliyesi tarafından karşılanacağı belirtildi.

Katalonya yönetimi ise merkezi hükümetin aldığı kararı Yüksek Mahkeme’ye taşıdı. Konuya ilişkin açıklamada bulunan Katalonya Başkan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Oriol Junqueras, “Hükümetin bu adımı, özerk yönetimler için belirlenen bütçe istikrarını riske atmaktadır. Ne olacak bilmiyoruz. Onların da bildiğini zannetmiyorum. Çünkü bu bir ilk. Böyle bir uygulamanın haklılığı olamaz. Ama şu bilinmelidir ki, bu tip girişimler referandumun olmasını kesinlikle engellemeyecektir. Sadece istikrarı ve ekonomiyi etkiler.” dedi.

 

(İleri Haber)

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.