LGBTİ+Manşet

Recep’le Şaban’ın aşkına beraat

0

Polisin saldırdığı 2015 İstanbul Onur Yürüyüşü’nde açılan “Şaban’la Recep’in aşkına Ramazan engel olamaz” pankartını taşıyan üç kişiye “halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama” (TCK 216) suçlamasıyla açılan davanın ikinci duruşması bugün (27 Aralık) görüldü.

İstanbul 33. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya hakkında dava açılan ve geçen duruşmada ifade vermeyen G.H. savunmasını yaptı.

G.H. savunmasında LGBTİ’lerin uğradığı baskılara dikkat çekmek için yürüyüşe katıldıklarını belirterek, “Amacımız ve niyetimiz tamamen barışçıldı. Polis saldırdı. Polisin saldırısının ardından da herhangi bir taşkınlık yapmadan yürüyüşümüze devam ettik. O esnada pankartı gördüm. Pankarttan haberim yoktu. Hakaret içerdiğini düşünmediğimden ben de eşlik ettim” dedi.

Pankartın dini değerlere hakaret etmediklerini vurgulayan G.H. savunmasına şöyle devam etti:

“Pankartta iki tane ayın aşkın söz ediliyor. Bu sebeple hakaret yoktur. Halkı kin ve nefrete sürükleme suçunu esas işleyenin dosyanın şikayetçisi olduğunu düşünüyorum çünkü dosyada geçen ifadelerde şikayetçi olan avukatlar açıkça LGBTİ bireylerden duydukları rahatsızlıkları ve her sene barışçıl bir şekilde yapılan Onur Yürüyüşü’nün kendilerini ‘hiddet ve asabiyet’e sürüklediğini belirtmişlerdir. Bu, toplumun bir kısmını aşağılayan bir ifadedir.”

Mahkeme, sanıkların üzerine yüklenen fiilin kanunda suç olmadığına hükmederek beraat kararı verdi.

 

(Kaosgl.org)

 

Kategori: LGBTİ+

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.