LGBTİ+ManşetSpor

Queer Olympix 2021 sona erdi

0
Fotoğraf: Tulya Çavuşoğlu

2017 yılından bu yana İstanbul’da düzenlenen ve Türkiye’nin ilk kuir olimpiyatları olma özelliğini taşıyan Queer Olympix, geçtiğimiz hafta sonu tüm baskı ve yasaklamalara rağmen gerçekleşti.

Türkiye’nin birçok farklı şehrinde spor aktivizmi yapan lubunyalar etkinlikte bir araya geldi.

2015 yılında İstanbul’da kurulan LGBTİ+ futbol takımı Atletik Dildoa tarafından düzenlenen Queer Olympix’e bu yıl Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden 100’den fazla kişi katıldı.

Fotoğraflar:Tulya Çavuşoğlu

2019 yılında yasaklanmıştı

İlk iki yılında büyük bir coşkuyla gerçekleştirilen Queer Olympix, 2019 yılında Kadıköy Kaymakamlığı tarafından ‘genel ahlaka ve genel sağlığa aykırı olduğu’ gerekçesiyle yasaklanmıştı.

Sosyal Politika, Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği’nin (SPoD) de hukuki desteğiyle bu yasağa karşı açılan dava, 2020 yılında Queer Olympix’in lehine sonuçlanmıştı. Ancak aynı yıl, Covid-19 pandemisi sebebiyle, Queer Olympix online olarak gerçekleşmişti.

Fotoğraf: Tulya Çavuşoğlu

Yeniden Kalamış’ta

Pandemiyle geçen yaklaşık iki yılın ardından bu yılki Queer Olympix İstanbul’un farklı mekanlarında 27-28-29 Ağustos tarihlerinde düzenlendi.

Lubunya spor aktivizminde bugün faal olan takımların yanı sıra önceki yıllarda sahalarda yer almış, çeşitli etkinliklerle bir araya gelmiş topluluklardan kişilerin de katıldığı etkinlikte sporda LGBTİ+’ların dünü, bugünü ve geleceği tartışıldı.

Etkinliğe İstanbul’dan Atletik Dildoa, Olympik Khalkedon, Q-Bitches, Mersin’den Muamma, Ankara’dan Pembe Hayat ve Kocaeli’den Lolitop katıldı. Bireysel katılımcıların oluşturduğu Olympix Karması da her yıl olduğu gibi karşılaşmalarda yer aldı.

Fotoğraf: Tulya Çavuşoğlu

Kazanmak değil bir arada olmak için

Atölyeler ve çemberlerde buluşan lubunyalar aynı zamanda futbol, plaj voleybolu, yakar top ve uzun atlama branşlarında karşılaştı. Kazanmanın değil bir arada olmanın temel motivasyon olduğu etkinlikte herkes, olduğu gibi ve dilediğince spor alanlarında yer almanın tadını çıkardı. Norm-dışı puanlama kriterleriyle belirlenen ödüllerin takımlara ve kişilere verildiği ödül töreni ve kapanış partisiyle Queer Olympix 2021 sona erdi.

Düzenleme komitesi tarafından yapılan açıklamada “Önümüzdeki yıllarda tüm şehre yayıldığımız, çok daha coşkulu ve kalabalık etkinliklerde buluşmak; spor sahalarında ve hayatın her alanında yasaklanmadan ve sansürlenmeden var olmak dileğiyle!” ifadeleri kıllanıldı.

 

More in LGBTİ+

You may also like

Comments

Comments are closed.