Doğa MücadelesiManşetYerel

Plastiksiz Doğu Akdeniz Platformu: Akdeniz kıyılarının plastik çöplerden kurtarılması elzem

0

Plastiksiz Doğu Akdeniz Platformu adıyla bir araya gelen 15 kurum ve kuruluş, Doğu Akdeniz bölgesindeki plastik kirliliğine dikkat çekmek için bir bildiri yayımladı.

Platform, ilgili tüm kurum ve kuruluşları, vatandaşları ve sivil toplum örgütlerini plastik üretim ve tüketimini azaltmak, bununla birlikte atık yönetim alt yapısını geliştirmek için sorumluluk almaya davet etti.

‘Sahil, biyoçeşitlilik merkezi’

Platform tarafından yayımlanan bildiride, Samandağ’dan Anamur’a uzanan ve ekolojik açıdan oldukça önemli olan sahil şeridinin Akdeniz’in plastikle en fazla kirletilmiş bölgelerinden biri olduğuna dikkat çekildi:

Doğu Akdeniz kıyılarında Samandağ’dan Anamur’a kadar uzanan sahil şeridi, eşsiz güzellikleri barındıran önemli bir biyoçeşitlilik merkezidir. Türkiye’nin 14 Ramsar sulak alanından üçü Göksu Deltası, Yumurtalık Lagünü Milli Parkı ve Akyatan Lagünü Doğu Akdeniz’de bulunmaktadır. Dünyanın başka hiçbir yerinde olmayan bitki türlerini barındıran sahiller, aynı zamanda deniz kaplumbağalarının da çok önemli yuvalama alanlarıdır. Bölgenin deniz ile bağlantılı sulak alanlarında, ülkemizde kışlayan kuşların en yoğun nüfusları sayılmakta, göç eden ve kuluçkaya yatan önemli sayıda kuş türü de yine bu lagünleri kullanmaktadır.

Ekolojik açıdan oldukça önemli ve eşsiz olan bu kıyılar maalesef Akdeniz’in plastikle en fazla kirletilmiş bölgelerinden biridir. Bölgedeki yoğun tarımsal faaliyetler, sahillere vatandaşların bıraktığı atıklar, özellikle geri dönüşüm tesislerinden ve diğer endüstriyel faaliyetlerden kaynaklanan mikroplastikler ve atık yönetim alt yapısındaki eksiklikler bu kirliliklerin ana kaynaklarındandır. Bunun yanında özellikle Adana’da çoğunlukla nehir ve kanal kenarlarına yasadışı bir şekilde boşaltılan plastik çöpler (ithal/yerli) de Akdeniz’e kadar ulaşmaktadır.”

‘İki balıktan birinin midesinde mikroplastik var’

Doğu Akdeniz kıyılarındaki kirliliğin sadece Türkiye’nin kendi çöpünden kaynaklanmadığı vurgulanan açıklamada, akıntı yoluyla diğer ülkelerin denize boşalttıkları plastik çöplerin de bu soruna neden olduğu belirtildi:

Doğu Akdeniz kıyılarımızdaki kirlilik sadece kendi çöplerimizle de sınırlı değildir. Akıntılar yoluyla diğer ülkelerin (Tunus, Mısır, Lübnan, Suriye vb.) denize boşalttıkları plastikler ve balıkçılık dahil gemicilik faaliyetleri nedeniyle de önemli miktarda plastik çöp ciddi bir kirliliğe neden olmaktadır.

Yapılan çalışmalar, Samandağ’dan Anamur’a kadar olan kumul sahillerin, metrekarede 1000-1200 adet mikroplastik miktarı ile Akdeniz’deki en yüksek kirliliğe maruz kalan bölgeler olduğunu göstermektedir.

Bunun yanında Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) tarafından yapılan tahminlerde de günlük olarak 31 kg’a yakın plastiğin bir kilometrelik sahil çizgisine vurduğunu ortaya koymaktadır. Greenpeace Akdeniz’in raporuna göre Akdeniz’in de yer aldığı bölgelerde incelenen iki balıktan birisinin midesinde de mikroplastik var!

Akdeniz’in eşsiz kıyılarının plastik çöplerden kurtarılması elzemdir. Bu bağlamda biz aşağıda isimleri bulunan kurumlar, ilgili tüm kurum ve kuruluşları, vatandaşları ve sivil toplum örgütlerini plastik üretim ve tüketimini azaltmak, ayrıca atık yönetim alt yapısını geliştirmek için sorumluluk almaya çağırıyoruz.”

Plastiksiz Doğu Akdeniz Platformu’nu oluşturan kurum ve kuruluşlar ise şöyle:

 • Karataş Belediyesi
 • Çukurova Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi
 • Adana Karataş ve Yumurtalık İlçeleri Turizmi Geliştirme Altyapı ve Hizmet Birliği
 • Seyhan Belediyesi
 • Arsuz Belediyesi
 • Samandağ Belediyesi
 • Mersin Büyükşehir Belediyesi
 • Doğu Akdeniz Belediyeler Birliği
 • TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Mersin Şubesi
 • Çukurova Belediyeler Birliği
 • WWF-Türkiye ( Doğal Hayatı Koruma Vakfı )
 • Doğa Araştırmaları Derneği
 • Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV)
 • Mikroplastik Araştırma Grubu
 • Greenpeace Akdeniz

You may also like

Comments

Comments are closed.