EkonomiEkolojiManşet

Plastik poşet 30 kuruş oldu

0

1 Ocak 2019 tarihinden itibaren para ile satılmaya başlayan marketlerdeki plastik poşetlere yüzde 22.58 zam geldi. Önceden 25 kuruştan satışa sunulan poşetler 1 Ocak 2020 itibariyle 30 kuruşa satılmaya başladı.

Karar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Geri Kazanım Katılım Payına İlişkin Yönetmeliği’nin yürürlüğe girmesi ile verildi. Yönetmelikle 2872 sayılı Çevre Kanunu’nda yer alan ve çevreyi kirleten atıklar için tahsil edilen geri kazanım katılım payı tutarlarına yeniden değerleme oranı kadar yani yüzde 22.58 oranında zam yapıldı. Vatandaşın ödediği 30 kuruşun 18 kuruşu Çevre Bakanlığı‘na,12 kuruşu ise marketlerle Hazine‘ye gidecek.

Diğer atıklara da zam geldi

Listede plastik poşetlerin yanı sıra motorlu araç lastikleri, aküler, piller, madeni ve bitkisel yağlar, elektrikli ve elektronik eşyalar, ilaç ve içeceklerin konulduğu plastik, cam, kağıt ve ahşap ambalajlar yer alıyor.

Bu listede yer alan atıklardan sadece poşetler için tüketicilerden katkı payı alınıyor. Diğer ürünlerin katkı payı ise şirketlerden tahsil ediliyor. Diğer atıklara yapılan zammın ise şirketler tarafından bu ürünlerin satış fiyatlarına yansıtılacağı, halkın dolaylı yoldan zamdan etkileneceği belirtiliyor.

 

More in Ekonomi

You may also like

Comments

Comments are closed.