ManşetTürkiyeUncategorized

‘Plastik mermimiz yok’ diyen Kaymakamlığa: Peki vücudumuzdaki delikler ne?

0

Kadıköy’deki Suruç Katliamı anmasında milletvekillerinin plastik mermiyle yaralanmasına karşın, Kadıköy Kaymakamlığı ‘Envanterimizde plastik mermi yok’ demişti.

Suruç Katliamı’nın dördüncü yıl dönümünde, İstanbul Kadıköy’de dün anma yapmak isteyen ve aralarında HDP ile CHP milletvekillerinin de bulunduğu topluluğa polis, plastik mermi ve gazla saldırdı. HDP İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu karnına isabet eden plastik mermiyle yaralandı. HDP Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit ve CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker’in de bacaklarına plastik mermi isabet etti. CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da polisin sıktığı gazdan etkilenerek hastaneye kaldırıldı.

Katırcıoğlu: Ön görüşme yapmıştık

Saldırıdan etkilenen ve hastaneden tedavi altına alınan vekiller Bianet’e yaşadıklarını anlattı. HDP Milletvekili Erol Katırcıoğlu, anma yapılacağı gün öğlen saatlerinde Kadıköy İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne gittiğini olumsuz bir durumun yaşanmaması için bir ön görüşme yaptığını söyledi. Anma için ilk olarak Halitağa’da bir oturma eylemi yapıldığını belirten Katırcıoğlu, şöyle konuştu: “Süreyya Operası’na yürüyüp oradan da Mehmet Ayvalıtaş Parkı’na gidilecekti. İlk önce kaldırımdan yürünmesi söylendi ve bu kabul edildi. Fakat daha sonra yeniden gerginlik yaşandı. Sonradan il emniyet müdür yardımcısı olduğunu öğrendiğim kişi yürütmemeye çok kararlı bir şekilde ‘süpürün bunları’ dedi.”

Şeker: Kabul etmek mümkün değil

Bacağından plastik mermiyle yaralanan CHP Milletvekili Ali Şeker de şöyle konuştu: “Suruç’ta katliamı seyreden polis burada şiddet uyguluyor. Suruç’ta Alagöz kardeşlerin bu katliamı yapacakları aylar öncesinden biliniyordu. Bu bilgilerin hepsi emniyet ve devlet kayıtlarında var. Şayet polis, o gün orada seyretmek yerine görevini yerine getirseydi, bugün bu insanlar kayıplarını anmak için toplanmayacaktı. Beş vekilin de içinde bulunduğu böylesi bir şiddeti kabul etmek mümkün değil.”

CHP İstanbul milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu ve Ali Şeker polis saldırısında gazdan etkilendi.

HDP Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit ise, “Orada beş milletvekili bulunuyorduk ve hedef alınarak plastik mermi sıkıldı. Onlarca insan darp edilerek adeta işkence edilerek gözaltına alındı. Kontrolsüz güç kullanıldı. Kaymakam açıklama yapmış: ‘Envanterimizde plastik mermi yok’ diye. Ne diyeceğimi bilemiyorum. ‘Peki vücudumuzda açılan delikler nedir’ diye sormak istiyorum” diye konuştu.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.