KadınManşetTürkiye

Pınar Gültekin davası: Sanığın kardeşi Mertcan Avcı tahliye edildi

0

Muğla‘da üniversite öğrencisi Pınar Gültekin‘in katledilmesiyle ilgili Cemal Metin Avcı ve kardeşi Mertcan Avcı‘nın yargılandığı davanın bugünkü üçüncü duruşmasında Mertcan Avcı tahliye edildi.

Mertcan Avcı’nın “suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme” suçundan beş yıla kadar hapisle cezalandırılması istenmişti.

“Canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbetle yargılanan Cemal Metin Avcı’nın ise tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Muğla Üçüncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın üçüncü celsesine tutuklu sanıklar Cemal Metin Avcı ve kardeşi Mercan Avcı SEGBİS ile katıldı. Pınar Gültekin’in babası Sıddık Gültekin, annesi Şefika Gültekin, avukatları Rezan Epözdemir ve sanık avukatları da duruşmada hazır bulundu.

Mahkemeye heyeti, Gültekin ailesinin bir önceki celsede yaptığı reddi hakim talebinin kabul etmediğini açıkladı.

‘Konuyu herkes gibi öğrendim’

Duruşmada Sanık Cemal Metin Avcı’nın eski eşi Eda Avcı da dinlendi. Tanık sıfatıyla dinlenen Eda Avcı, mahkemede şunları anlattı:

Olaydan sonra gittiğim bağ evinde farklılıklar olduğunu gördüm. Ancak konuyu herkes gibi öğrendim. Salı sabahı komutan, kayınpederimi aradı ve Cemal’in cinayet işlediğini öğrendik.

Pazartesi günü Cemal’in Akyaka’da olduğunu öğrendim. Sonrasında da avukatı, bana ‘kızla ilişkisi’ olduğunu söyledi. Bunu duyunca şoke oldum. ‘Yaptıysa’ böyle bir şeyi yaylada yapabileceğini düşündüm. Çünkü oraya sık giderdi. Ben de oraya giderek görmek istedim.

Gittiğimde de büyük bir temizlik yapılmıştı ve halılar yerlerdeydi. Bıraktığım gibi değildi. O sırada Mertcan Avcı iş yerindeydi. Olayı duyduktan sonra önce yaylaya, ardından kayınpederimin evine geçtik. Gece geç saatlerde Mertcan geldi ve ona böyle bir şeyin olup olamayacağını sordum. O da böyle bir şeyin olamayacağını söyledi. Olayla ilgili bildiklerim bunlar.”

‘Cemal’in öldürmüş olacağını düşündüm’

Eda Avcı, Avukatı Epözdemir’in ‘Neden bağ evine gittiniz?’ sorusuna da şöyle cevap verdi:

Her hafta sonumuzu pandemi sebebiyle bağ evinde geçiriyorduk. Sosyal medyadan rahmetli kızın, fotoğrafları sürekli paylaşılıyordu. Cemal’in de ilişkisi olduğunu öğrendiğimde kız kayıptı ve Cemal’in öldürmüş olabileceğini, bunu da yaptıysa bağ evinde yapmış olacağını düşündüm.

O sebeple de oraya gittim. Aldatılan kişi, ben olduğum için görmek istedim. Cemal oraya sürekli gidiyordu. Cemal normalde çok sakin bir insandı. Ancak daha da içine kapanmıştı. 4 gün boyunca yemek yemedi. ‘Neyi olduğunu’ sorduğumda ‘bir şey olmadığını’ söyledi. Ama hareketleri durgundu. Mertcan’ın da bağ evine gittiğinden haberim yoktu.”

‘Olay hakkında hiçbir bilgim yok’

Eda Avcı’nın ardından tanık olarak Mertcan Avcı’nın beş yıllık kız arkadaşı olduğu belirtilen Bensu Cantekin dinlendi. Cantekin, duruşmada şu açıklamalarda bulundu:

Olay hakkında hiçbir bilgim yok. Cemal’i de tanımam. Abisinin işyerine yardıma giderdi. Hareketlerinde de bir gariplik hissetmedim. Olay zamanında da görüşmedik. WhatsApp’tan bana ‘bira taşımaya’ gittiğini söylemişti. Sürekli trip attığım için genellikle bana, hemen geri dönmesini isterim. Olay günü telefonla görüştük; ama içeriğini hatırlamıyorum. Çünkü biz sürekli konuşuruz, mesajlaşırız. 21 Temmuz’da Mertcan bana abisinin gözaltına alındığını söyledi.”

Avcı’nın tanığı konuştu

Duruşmada, Cemal Metin Avcı’nın tanıklarının arasında bulunan Arda Abuleyla‘nın da ifadesi dinlendi:

Pınar’ın kaybolmasının ardından Cemal’i arayarak konuyla ilgili bilgisi olup olmadığını sordum. Suçla ilgili bilgim yok. Pınar’ın yakın arkadaşı Selver beni arayarak Pınar’ın kayıp olduğunu, Cemal’e sormamı istedi. Ben de arayıp Pınar’dan haberi olup olmadığını sordum. Cemal bana ‘Pınar’ı epeydir görmediğini’ söyledi. İlişkilerinin olup olmadığını sorduğumda ise, ‘Geçen yıl bir ilişkimiz oldu’ dedi. Akyaka’da, Pınar’ın kendisinden ‘araba ve 1 milyon lira’ istediğinin konuşulduğunu sorduğumda ise öyle bir şey olmadığını söyledi.”

Abuleyla’nın ifadesine Şefika Gültekin itiraz etti ve salonda gerginlik yaşandı.

Pınar Gültekin’in annesi Şefika Gültekin, sanık avukatına seslenince mahkeme başkanı dışarıya çıkarılmasını istedi. Avukat Epözdemir, Avcı’nın tanığının ifadelerine ise ‘Böyle bir nezaketsizlik olamaz’ deyince mahkeme ikinci başkanı, ‘Bu kelimeyi kullanamazsın, böyle konuşamazsın’ dedi.

Gültekin ailesinin avukatı Rezan Epözdemir, bilirkişi raporunun polis memuru tarafından düzenlenmesine tepki gösterdi ve yeniden bir keşif yapılarak bilirkişi raporunun mühendisler tarafından yazılmasını talep etti.

Epözdemir, Mertcan Avcı’nın da cinayetle bağlantısı olduğunu söyledi.

More in Kadın

You may also like

Comments

Comments are closed.