KadınManşetTürkiye

Pınar Gültekin cinayeti davası: Duruşma 1 Kasım’a ertelendi

0

Muğla‘nın Ula ilçesinde Cemal Metin Avcı tarafından katledilen üniversite öğrencisi Pınar Gültekin‘in öldürülmesiyle ilgili davanın altıncı duruşması dün görüldü.

Ara kararını açıklayan mahkeme, sanıklardan Cemal Metin Avcı’nın tutukluluk halinin devamına, diğer sanıkların tutuksuz yargılanmasına, Adli Tıp Kurumundan gelen rapor ve android şifresi ile ilgili ABD’ye yazılan müzekkereye ilişkin gelen cevabın incelenmesine karar vererek duruşmayı 1 Kasım’a erteledi.

‘Bu olayla ilgili suçsuzum’

Muğla 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, sanık Cemal Metin Avcı tutuklu bulunduğu cezaevinden Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Haklarında ek iddianame hazırlanan Avcı kardeşlerin yakınları, Gültekin’in anne ve babasıyla taraf avukatları ise duruşma salonunda hazır bulundu. Mahkeme heyeti, dosyanın devam eden dava dosyası ile birleştirilmesine karar vererek sanıkların savunmalarını aldı.

Cinayet zanlısı Cemal Metin Avcı’nın boşandığı eşi sanık Eda Karagün duruşmadaki ifadesinde cinayetle ilgisinin bulunmadığını savundu.

Karagün, şunları söyledi:

Cemal son günlerde bağ evine sıkça gidip gelmeye başlamıştı ve bu süreçte çok tedirgindi. Sürekli bir panik hali vardı. Yemek yemiyordu ve bağ evinde çok vakit geçiriyordu. ‘Kıza bir şey yapmış olabilir’ diye bağ evine gittim. En büyük mağdurlardan birisi benim ve koruma talep ediyorum. Tek başıma bir çocuk büyütüyorum. Kızımla birlikte yeni bir hayata hazırlanıyoruz.”

Baba da suçlamaları reddetti

Olayı öğrendikten sonra Cemal Metin Avcı’nın babasını aradığını ileri süren Karagün, “Panik halindeydik. Bağ evine 4 kişi gittik. Önce depoya girdik. Sonra eve girdik. Evde detaylı temizlik yapılmıştı. Kapılara kadar silindiğini, halıların dahi serildiğini fark ettim. Bu olayla ilgili suçsuzum” dedi.

Cemal Metin Avcı’nın babası sanık Selim Avcı ise cinayeti jandarmadan gelen telefonla öğrendiğini öne sürerek, bağ evine eşi, ortağı ve gelini ile gittiklerini dile getirdi:

Eda tek başına bağ evine gitmek istedi. Biz de yalnız bırakmak istemedik. Evin temiz olduğunu Eda söyledi bize. Orayı biz depo olarak kullanıyoruz. 20 dakika durduk. Eşim ve Gökhan sigara içmişler. Sigarayı bidonun içine attılar. Sonra eve döndük. Benim olayla ilgili bir suçum yok.”

Sanık Şükrü Gökhan Orhan da Avcı ailesiyle iş ortağı olduklarını belirterek cinayetle bir ilgisinin olmadığını savundu.

Sanıklara çapraz sorgu

Avcı’nın annesi sanık Ayten Avcı da eşinin kendisini arayarak, “Cemal Metin kavgaya karışmış gel” dediğini ve oğlunun kavgadan dolayı sorguya çekildiğini sandığını iddia etti. Bağ evine gelinini yalnız bırakmamak için gittiklerini öne süren Avcı, “Depoya, etrafa baktık. Sigara içtik orada. Bidon her zaman orada durur zaten. Çöp atmaya üşeniyorlar. Biz de sigaralarımızı oraya attık. Ben olay anından beri kendimde değilim, sürekli sakinleştirici kullanıyorum.” diye konuştu.

Ayten Avcı’nın çapraz sorgulaması yapıldığı sırada Pınar Gültekin’in annesi Şefika Gültekin ayağa kalkarak “Bunlar ailecek katil” diye bağırdı. Bu sırada Ayten Avcı fenalaştı ve mahkeme başkanı Şefika Gültekin’i duruşma salonundan çıkardı.

Avcı’ya salondakiler tarafından su verilirken, salon dışında fenalaşan Şefika Gültekin de Muğla Adliyesine çağırılan 112 Acil Servis ekiplerince hastaneye kaldırıldı.

‘Suçluyum ama pişmanım’

Savunması alınan sanık Cemal Metin Avcı ise Adli Tıp Kurumundan gelen, Gültekin’in canlı yakıldığı yönünde rapora itirazda bulunduğunu söyledi.

Olayın başından sonuna kadar hiçbir şeyi gizlemediğini, suçlu ve pişman olduğunu belirten Avcı, “Ben suçluyum diye yedi sülalemi suçluyorlar. Olayı ben ortaya çıkardım. Suçumu itiraf ettim. Ben suç işledim diye benim ailem ve arkadaşlarım da mı suçlu, buna anlam veremiyorum. Bağ evinde bulunan çöp varili olayda kullanılan varil değil. Adalete güveniyorum. Olay yerinde keşif de yapıldı ve varili kaldırabildiğim de anlaşıldı. Suçluyum ama pişmanım.” dedi.

‘Canavarca hisle öldürüldü’

Duruşma sonrası açıklama yapan Gültekin ailesinin avukatı Yiğit Gökçehan Koçoğlu, bugün yargılamasına başlanan dört kişinin tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldığını kaydetti ve aile üyelerinin duruşmada sürekli çelişkili ifadeler verdiğini kaydetti:

Yargılama her geçen duruşmada genişliyor. Bugün Adli Tıp Kurumundan gelen rapor bir kez daha gösterdi ki Pınar Gültekin canavarca hisle öldürülerek canlı yakılmış. Ayrıca ABD’ye yazılan müzekkereye de bugün cevap geldi ancak mahkeme heyeti ve biz henüz cevabı inceleyemedik.”

Kategori: Kadın

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.