DünyaManşet

Pentagon: ABD ordusunun Afganistan’dan çekilme süreci tamamlandı

0

ABD Savunma Bakanlığı, (Pentagon) ABD ordusunun Afganistan‘dan çekilme sürecinin tamamlandığını ve son uçağın da Kabil Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı‘ndan kalktığını açıkladı.

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Kenneth McKenzie, önümüzdeki dönemlerde Taliban ile bir koordinasyon öngörmediğini kaydetti.

‘Çekilme tamamlandı’

Kenneth McKenzie ve Sözcüsü John Kirby çekilme süreciyle ilgili açıklamalarda bulundu. McKenzie, Afganistan’dan çekilmenin tamamlandığını şöyle duyurdu:

Amerikan vatandaşlarını ve savunmasız Afganları tahliye etmeye yönelik askeri misyonun sonunda, Afganistan’dan çekilmemizin tamamlandığını duyurmak için buradayım. Son C-17 uçağı 30 Ağustos’ta ABD Doğu Yakası saatiyle 15.29’da Kabil Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’ndan havalandı ve ülkede kalan son insanlı uçaklar şu anda Afganistan’ın üzerindeki hava sahasından çekiliyor.”

‘123 bin kişi tahliye edildi’

McKenzie, 18 günlük çekilme sürecinde 123 bin kişinin tahliye edildiğini söyledi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

Tahliye için havaalanına Amerikan vatandaşlarının alımı son uçağın çıkışından 12 saat önce durduruldu dolayısıyla son anda gelmeye çalışan Amerikalıları getiremedik.”

ABD Merkez Kuvvetler Komutanı, ayrıca 13’ü geçen hafta IŞİD tarafından yapılan bombalı saldırıda olmak üzere toplam 2 bin 461 Amerikalı askerin öldüğünü ve 20 binden fazla askerin de yaralandığını belirtti.

Ekipmanlarla ilgili bilgi

Havaalanındaki ekipmanlara ilişkin de bilgi veren McKenzie, bazı ekipmanların getirildiğini, bazılarının ise kullanılamaz hale getirilerek orada bırakıldığını söyledi.

Pazar günü havaalanına yapılan roketli saldırıları önlemek için kullanılan C-Ram roketsavarların son ana kadar aktif olduklarını ancak çekilme ile o silahların kullanılamaz hale getirildiğini belirten Orgeneral, “Birçok MRAP araçları bıraktık. Yaklaşık 70 MRAP, bunlar artık kimse tarafından kullanılamaz. 27 taktik HUMVEE aracını kullanılamayacak şekilde bıraktık. Ek olarak, bir daha asla uçamayacak 73 hava aracı bıraktık” dedi.

‘Sivillerin öldürüldüğüne ilişkin haberleri reddetmiyoruz’

ABD’nin pazar günü bomba yüklü olduğu iddia edilen bir araca düzenlediği hava saldırısı tartışmalara neden oldu.

Pentagon Sözcüsü John Kirby, ABD güçlerinin Kabil’de düzenlediği saldırıda aynı aileden altısı çocuk, dokuz sivilin öldürüldüğüne yönelik haberleri reddetmediklerini ve durumu değerlendirdiklerini söyledi.

Aracın bomba yüklü olmadığı ve ikincil bir patlamanın yaşanmadığına ilişkin haberlere yönelik cevap veren Kirby, ikinci bir patlamanın meydana geldiğine dair ellerinde kanıt bulunduğunu ancak bu kanıtları açıklayacak durumda olmadığını kaydetti.

Kirby, “Sivil kayıpları olduğuna ilişkin haberlere karşı çıkacak bir pozisyonda değiliz. Şu anda durumu değerlendiriyoruz” dedi.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.