Kültür-SanatManşet

Pembe Hayat KuirFest bu sene hem Ankara’da hem de İstanbul’da

0

Pembe Hayat Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Travesti ve Trans (LGBTT) Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen 4. Pembe Hayat KuirFest bu sene Ankara’nın ardından İstanbul’a da konuk oluyor.

Bu sene İstanbul da KuirFest’e dahil

53

Kuir Fest, 15-22 Ocak tarihleri arasında Ankara’lı sinemaseverlerle buluşmasının hemen ardından 23-25 Ocak tarihlerinde de Başka Sinema ev sahipliğinde İstanbul’a uğrayacak.

Festivalin bu yılki mekânları;Ankara’da Büyülü Fener Kızılay Sineması, Tayfa Kitapkafe ve Mek’an Sahne; İstanbul’da ise Beyoğlu Pera Sineması, Kadıköy Moda Sahnesi ve İstanbul Modern Sinema olarak belirlendi.

Gazetemizin de basın sponsoru olduğu Pembe Hayat Kuir Fest ile ilgili tüm gelişmeleri sıcağı sıcağına Yeşil Gazete’den takip edebilirsiniz.

50’den fazla film

50’den fazla filme yer verilen 4. KuirFest’de; dayanışma, direniş, trans ebeveynlik, büyüme/keşfetme, spor ve aşk gibi temaları mercek altına alınıyor.

Seçkide en dikkat çeken filmse, aynı zamanda festivalin açılışını da yapacak olan Onur (Pride). Cannes Film Festivali’nde Kuir Palmiye ödülüne layık görülen ve geçtiğimiz ay Komedi/Müzikal kategorisinde En İyi Film dalında Altın Küre’ye aday gösterilen Onur, İstanbul Film Festivali’nin katkılarıyla Türkiye’de ilk kez KuirFest’te gösterilecek.

İngiliz Bağımsız Film Ödülleri’nden de En İyi Film, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ve En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dallarında galibiyetle dönen Matthew Warchus imzalı Onur’un KuirFest’teki gösterimi, ödül sezonunun en çok beğeni toplayan filmlerinden birini izleme fırsatının ötesinde bir anlam taşıyor.

KuirFest, önceki yıllarda olduğu gibi, film gösterimleri dışında başka sanat dallarından performanslara da yer veriyor. Bu kapsamda Esmeray yeni oyunu Kestirmeden Hikâyeler‘i festival çerçevesinde sahneleyecek.

Açılış törenini oyuncu-trans-aktivist Ayta Sözeri’nin sunacağı bu yılki KuirFest, festival ekibi tarafından verdikleri özgürlük ve eşit hak mücadelesiyle kendilerine ilham verenlere, bu mücadelede hayatını kaybedenlere, özellikle de 16 Aralık günü hayatını kaybeden Pembe Hayat üyesi Ayda Yıldırım’a ithaf edildi.

Program ve Sosyal Medya

Program ve film bilgilerine festivalin resmi sitesi pembehayatkuirfest.org/ dan ulaşabilirsiniz

Festivalin sosyal medya adreslerini de ekleyelim:

48KuirFest Facebook Sayfası: facebook.com/PembeHayatKuirFest
Kuir Fest Twitter:  twitter.com/kuirfest
Kuir Fest Instagram: instagram.com/kuirfest/

(Yeşil Gazete)

Kategori: Kültür-Sanat

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.