ManşetDuyurularLGBTİ+

Pembe Hayat Kuir Fest programı açıklandı

0

23-26 Ocak arası gerçekleşecek olan KuirFest, bu sene de birbirinden keyifli etkinliklerle izleyicileriyle buluşacak. Toplamda 7 tane etkinliğin olacağı programda, TERF etkinliğinden LGBTİ+ arşivciliğine, Kuir oyuncuların buluşmasından dönüşen hikayelere kadar pek çok farklı konu başlığı yer alıyor.

Festivalin açılışı 23 Ocak 2019 saat 21.00’da Babylon’da düzenlenecek ve Banu Alkan‘ın da katılacağı partiyle yapılacak. Üç gün sürecek festivalin programı ise şu şekilde:

24 Ocak: ‘Dönüşen Hikayeler’ söyleşisi

24 Ocak’ta yapılacak olan “Dönüşen Hikayeler” söyleşisi saat 19:00’da İstanbul’da gerçekleşecek. Söyleşi öncesi, Jules Rosskam’ın ailesiyle arasındaki kopukluğu anlamdırabilmek için başladığı yolculuğu ve kendisinin hayatta kalma hikayesini yeniden keşfetmesini anlatan “Ataerkil Ritüeller” filmi gösterilecek.

Hayatta kalan perspektifinden anlatılan ve trans öznelliğine sahip Ataerkil Ritüeller, Rosskam’ın geçmişi ve bugünü arasında köprü kurarken hikayelerin dönüştürücü gücüne değerli bir örnek sunuyor. Hayatta kalan hikayelerinin dönüştürücü olasılıklarını ele alacak olan söyleşinin katılımcıları ise Nayuk (Nazlı Mayuk) ve Hilal Esmer.

Terf Argüman(?)ların Kakafonisi

Etkinlikte 24 Ocak’ta Trans Dışlayıcı Radikal Feminizm (TERF) olarak bilinen transfobik ittifakın argümanlarını yeniden ele alarak teker teker çürütmek amacıyla bir etkinlik düzenleniyor.

9. Pembe Hayat KuirFest bu yıl, 24 Ocak Cumartesi saat 20:00’de, Geçiş/Uyum belgeselinin gösterimi ile birçok farklı öznenin gözünden bu transfobik söylemlere cevap vermeyi amaçlamaktadır. Gösterim sonrasında, aktivistler Beren Azizi ve Vanessa Lee Nic’in katılımıyla tartışmaların kökenine inilecek ve bu transfobik ittifakın tüm argümanları yeniden ele alınarak teker teker çürütülecek.

Kuir Oyuncular Konuşuyor

24 Ocak Cuma günü, saat 18:00’da gerçekleşecek olan “Kuir Oyuncular Konuşuyor” etkinliği, “Türkiye’den Kuir Kısalar” seçkisinin gösteriminin hemen ardından yapılması planlanıyor. Kuir oyunculara, oyunculuğa ve heteronormatif sahne dünyasına adım atmaları, sahne dünyasında kuir oyuncu olarak deneyimleri ve hayatta kalış mücadelelerine dair bir sohbet gerçekleştirilecektir. Bulut B.Sezer ve Nihal Albayrak’ın söyleşinin katılımcısı olarak yer alacaktır.

25 Ocak:  LGBTİ+ arşivciliği neden önemli?

 25 Ocak tarihinde gerçekleşecek “LGBTİ+ arşivciliği neden önemli?” söyleşisi, arşivciliğin LGBTİ+ mücadelesindeki yerini Lambdaİstanbul örneğiyle ele alacak.

New York’ta 1970’lerden bu yana faaliyetlerine devam eden lez-bi feminist arşiv kolektifini konu edinen Arşivciler, aktivizm alanında LGBTİ+ tarihi ve arşivciliğini yeniden tartışmaya açmayı hedefliyor. Tarih yazmanın ve arşivciliğin LGBTİ+ mücadelesindeki yeri Lambdaİstanbul örneğiyle ele alınacak. “Neden arşiv oluşturulmalı ve arşive sahip çıkmak neden önemli? Aktivizm ile arşiv nasıl ilişkilenir?” gibi çeşitli sorulara cevap aramayı hedefleyen panel, geçmişin izdüşümünü bugüne taşıyarak yarınları kurmayı hedefleyen herkesi katılmaya çağırıyor. Söyleşinin katılımcıları ise Lara Güney Özlen ve Okay Gökmen.

‘Bedeniyle Yazmak, Yazarken Çoğalmak’

Seçil Epik ve Sevcan Tiftik’in katılımcı olacağı “Bedeniyle Yazmak, Yazarken Çoğalmak” söyleşisinde, bir eylem pratiği olarak yazmak üzerine konuşulacak. Söyleşi, Amerika’daki kuir hareketinin öncül isimlerinden yazar, aktivist ve görsel sanatçı Pedro Lemebel’in hayatını anlatan Lemebel belgeselinin gösteriminden sonra gerçekleşecek.

‘Yuvarlak Masa: Na-Binaryler Bir Araya Geliyor!’

25 Ocak Cumartesi saat 15.00’da başlayacak “Yuvarlak Masa: Na-Binaryler Bir Araya Geliyor” etkinliği; na-binarylerin hikayelerini dinlemek, hikayelerini paylaşmak ya da sadece bu etkinlikte bulunmak isteyen tüm na-binaryleri aynı masada oturmaya davet ediyor. “Bir arada olmanın iyicil atmosferinde bir temas alanı yaratmak” diyerek etkinliğin amacına vurgu yapan KuirFest, tüm na-binary oluşları yan yana getirerek görünürlüğün artmasını ve trans şemsiyesinin tüm kapsamlarının daha da aydınlatılmasını planlamaktadır.

26 Ocak: Bizim Şugar Filmlerimiz: QTIPOC Filmleri Üzerine

9.Pembe Hayat KuirFest’te, Scottish Kuir Uluslararası Film Festivali’nden Marc David Jacobs ile birlikte geçmişten bugüne QTIPOC sineması üzerine bir sohbet gerçekleştirilecek.

26 Ocak Pazar günü saat 19:15’te yapılacak olan “Bizim Şugar Filmlerimiz: QTIPOC Filmleri Üzerine” söyleşisine, Scottish Kuir Uluslararası Film Festivali’nden Marc David Jacobs katılıyor. Söyleşi 1980’lerin Yeni Kuir Sinema akımının önemli filmlerinden olan Benim Şugar Çamaşırhanem filminin hemen ardından yapılacak.

*Festivalin tüm programına buradan ulaşabilirsiniz.

 

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.