LGBTİ+Manşet

Pembe Hayat, 3 Mart Dünya Seks İşçileri Günü’nde sahaya çıkıyor

0
Fotoğraf: Ayşe Panuş

Pembe Hayat Derneği, 3 Mart Dünya Seks İşçileri Hakları Günü sebebiyle önümüzdeki hafta boyunca “çalışma yaşamı ve translar” temalı etkinlikler düzenliyor. Etkinlikler arasında yavaş yavaş bir gelenek halini almaya başlayan ve 4 Mart Çarşamba günü seks işçisi translar ile taraftar grupları arasında Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü Halı Saha’sında gerçekleşecek “Transfobiye Karşı Gol” karşılaşması da bulunuyor. Kaçırmak istemeyenler için başlama vuruşunun 17:00 olduğunu da anımsatalım.

Fotoğraf: Ayşe Panuş

Fotoğraf: Ayşe Panuş

Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği’nin 3 Mart Kırmızı Şemsiye Seks İşçileri İnisiyatifi adı altında düzenlediği etkinlikler 7. yılında. Çalışma yaşamında cinsiyet kimliği temelli ayrımcılık, seks işçisi transların sorunları, ihtiyaçları ve talepleri ile sendikal mücadelede trans hakları gibi konular 3-6 Mart tarihleri arasında yapılacak etkinliklerde konuşulacak.

Derneğin açıkladığı program şöyle:

14

3 Mart 2015 / 14:00 Trans Kadın Seks İşçileri ile Bulgulama Toplantısı
Yer: Mülkiyeliler Birliği

Seks işçiliği alanında trans kadınların sorunlarının ihtiyaçlarının ve derneğimizden beklentilerinin konuşulacağı bu toplantıda önümüzdeki dönem neler yapacağımıza dair veri toplanacaktır.

Etkinliğe katılacak seks işçisi transların derneği arayarak isimlerini bildirmeleri gerekmektedir. Buluşma esnasında Sokak Hayvanları için Mama bağışı Kampanyası’na destek için bağış toplanacaktır.

4 Mart 2015 / 17:00 Transfobiye Karşı Gol
Yer: Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü Halı Saha

Transfobiye karşı seks işçisi translar taraftar gruplarıyla futbol maçına çıkıyor. En fetiş kıyafetlerimiz ve topuklu ayakkabılarımızla sadece çarkta değil sahalarda da gol atarız.

5 Mart 2015 /15:00 Translara Yönelik PsikoSosyal Destek Mekanizmaları Çalıştayı
Yer: Mülkiyeliler Birliği

Psikolog, psikiyatr, sosyal hizmet uzmanı ve sığınma evi deneyi olan kadın örgütlerinden alan çalışanları buluşuyor. Translara yönelik psiko-sosyal destek mekanizmalarının oluşturulması için sorunlar ve ihtiyaçların konuşulacağı bu çalıştayda uzmanlar bir araya gelecekler.

6 Mart 2015 /18:30 Belgesel Gösterimi: Metamorfosi
19:15 Söyleşi: Çalışma Yaşamında Translar

Konuşmacı: Sandeh Veet
Moderatör: Derya Selay Tunç
Yer: Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü Ahmet Taner Kışlalı Salonu
“Metamorfoz – Aşırı yol, bilgelik sarayına yol açar”
Yönetmen – Sandeh Veet

Bu kurgusal belgesel transeksüel bir bireyin değişimini anlatıyor. Anlatım seks işçiliği, uyuşturucu, HIV ve meditasyon aracılığı ile irdeleniyor… Konusu geçen kişi tüm bunları uç noktalarda yasayarak büyümüştür. Çalışma, aktivizm ve bireyin içindeki arayışları ile siyasi aktiviteler ve gerçeğin aranması yolunda ilerleyen bir metamorfozdur.

(Kaos GL)

More in LGBTİ+

You may also like

Comments

Comments are closed.