İklim KriziManşet

Papa Francis: İklim konusunda tutum değiştirmezsek yeni bir Nuh tufanı olacak

0
Fotoğraf: Shutterstock

Yaptığı konuşmalarda sıklıkla dünya liderlerini iklim krizi konusunda harekete geçmeye çağırmasıyla bilinen Katolik Kilisesi‘nin lideri Papa Francis, iklim krizini İncil‘de de anlatılan Nuh tufanına benzetti.

Papa Francis, İtalyan Katolik din insanı Marco Pozza‘nın yazdığı  ve gelecek hafta yayınlanacak “Kusurlar ve faziletler” (Dei vizi e delle virtù) isimli kitap için yapılan bir söyleşiye katıldı.

Daha önce de iklim değişikliği ile mücadelenin aciliyetine birçok kez dikkat çeken Papa, Nuh tufanı benzetmesini gelecek hafta çıkacak bir kitap için verdiği söyleşide yaptı.

‘Aynı yolda gidersek şimdi de bu olacak’

BBC Türkçe’nin Roma muhabiri Övgü Pınar’ın aktardığına göre, Papa’nın iklim krizine ilişkin sözleri Corriere della Sera gazetesinde “Papa’dan çağrı: İklim konusunda tutum değiştirmezsek tufan olacak” başlığıyla yayınlandı. Papa söyleşide şu açıklamalarda bulundu:

İncil, tufanın Tanrı’nın gazabının sonucu olduğunu söylüyor… Uzmanlara göre İncil’deki bir mit anlatısı. Ama mitler de bir anlayış biçimidir. Arkeologlar, kazılarda sel izleri buldukları için tufanın tarihi bir anlatı olduğunu söylüyor. Bu belki de sıcaklığın artması ve buzulların erimesinden kaynaklanan büyük bir seldi. Aynı yolda gitmeye devam edersek şimdi de bu olacak.”

İklim krizi için genelge yayınlamıştı

Francis insan faaliyetleri ve iklim değişikliği arasındaki bağlantıya şüpheci bakanlar için, bilimi reddettiklerine vurgu yapan önemli bir genelge yayınlamıştı.

Katoliklerin uyması gereken, insanlık için de genel çağrı niteliği taşıyan duyuruda insanlığın fosil yakıtlardan ve çevreye zararı olan lükslerden uzaklaşması gerektiği savunuluyordu.

 

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.