Koronavirüs SalgınıManşetTürkiye

Pandemi kısıtlamalarını eleştiren savcıya görevden uzaklaştırma

0

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) 2. Dairesi, Covid-19 kısıtlaması uygulamalarıyla ilgili sosyal medya hesabından paylaşım yapan Viranşehir Savcısı Eyüp Akbulut‘un, geçici olarak görevden uzaklaştırılmasına karar verdi.

HSK’dan yapılan açıklamaya göre, HSK 2. Dairesi, Savcı Akbulut hakkında HSK müfettişlerince hazırlanan ön raporu görüştü.

Hakkında soruşturma yapılan savcının, ‘bulunduğu hal üzere göreve devamının yargı erkinin nüfuz ve itibarına zarar vereceği’ kanaatine ulaşan Daire, Akbulut’un oy birliği ile Hakimler ve Savcılar Kanunu’nun 77’nci maddesi gereğince, geçici olarak görevden uzaklaştırılmasına karar verdi.

Ne olmuştu?

Savcı Eyüp Akbulut, YouTube üzerinde yayınladığı videoda, pandemi sürecine ilişkin birçok uygulamanın hukuk devleti ile bağdaştırılamayacağını ve mağduriyetlere sebep olduğunu anlatmıştı. AKP kongrelerinin ve kalabalık cenaze törenlerinin alınan tedbirleri boşa çıkarttığını belirten Akbulut “Pandemi genelgeleri hukuki değil. Bunları söylediğim için muhtemelen işimi kaybedeceğim” demişti.

Uygulanan yasaklar ve yargı ile ilgili kabul edilemeyecek sorunlar olduğunu söyleyen Akbulut, kanunda ‘vali gereken tedbirleri alır ifadesinin’ gerekçe gösterilerek yapılan uygulamaların hiçbir şey ifade etmediğini vurgulamıştı. Savcı Akbulut, Kabahatler Kanunu’nun 32. maddesinin istismar edildiğini belirterek, emrin yahut yasaklamanın kanunda açıkça düzenlenmesi gerektiğini, fakat burada böyle bir unsur bulunmadığını ifade etmişti.

You may also like

Comments

Comments are closed.