TürkiyeHayvan HaklarıManşet

Öztunç: Dağ keçilerine, yaban hayatına bir huzur verin

0

Elazığ’daki Peri Suyu Vadisi’nde yapılan barajda dağ keçilerinin boğulmalarına tepki gösteren CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç bir açıklama yaptı.

Öztunç açıklamasında, “Dağ keçileri ya av turizmi adı altında katlediliyor ya da baraj sularında boğularak yaşamını yitiriyor. Doğaya, yaban hayatına bir huzur verin artık” ifadelerini kullandı.

Yargı kararına rağmen yapıldı

Peri Suyu Vadisi’nde yapılan barajda meydana gelen boğulma vakaları hakkında değerlendirmede bulunan Öztunç, “Yıllar önce bu baraj Peri Vadisini bitirir, vadideki canlı yaşamını yok eder diyen yurttaşlar şirketin silahlı güvenlik görevlilerinin şiddetine uğradı, tutuklandı. Bugün Dağ Keçileri boğularak yaşamını yitiriyor” dedi.

Mahkemeler tarafından defalarca iptal edilen projenin “silah zoruyla” yapıldığını belirten Öztunç, “Dağ keçilerinin barajda boğuluyor olması, bu barajın hiç araştırılmadan yanlış yerde yapıldığının kanıtıdır. ÇED raporları incelenmeden onaylanıyor. Taahhüdünü yerine getirmeyen şirkete hiçbir şey yapılmıyor” ifadelerine yer verdi.

‘Sorumluları yargılanmalı’

Öztunç, konuşmasının devamında “ Yargı kararlarını dinlemeyen 5’li Çete ülkemizi, doğamızı, emeğimizi sömürüyor. Yargı kararlarını hiçe sayarak bu barajı kuran şirket ile kurulmasına göz yuman kamu görevlileri, AKP iktidarı bu dağ keçilerinin ölümünün ortak sorumlularıdır. Bir an önce sorumlular hakkında soruşturma açılmalıdır” yorumunda bulundu.

Geçtiğimiz günlerde TBMM Başkanı Şentop’a Hayvan Hakları Yasası’nı yürürlüğe geçirmek için girişimde bulunması çağrısında bulunduğunu hatırlatan Öztunç şunları söyledi:

Hayvan dostlarımızın bizler gibi doğuştan sahip olduğu haklar var ve şu an biz insanlar tarafından bu haklar gasp ediliyor. Tekrar ediyorum; Hayvanlar katlediliyor, işkence ve kötü muameleye uğruyor, cinsel saldırılara maruz kalıyor, turizm adı altında yaban hayatı yok ediliyor. Bunun vebal her geçen gün daha da artıyor. Sayın Şentop lütfen çağrılarımızı duyun ve bu elinizi taşın altına koyup devreye girin ve bu kanunu uzlaşı ile yürürlüğe geçirelim.

 

More in Türkiye

You may also like

Comments

Comments are closed.