EkolojiManşet

Ozon tabakasındaki delik Antarktika’dan daha büyük

0
Görsel:Copernicus Atmosfer İzleme Servisi

Ozon tabakasını takip eden bilim insanları, her yıl büyüyen deliğin, şu anda Antarktika‘nın yüzölçümünden daha büyük olduğunu aktardı.

Bu yıl deliğin hızla büyüdüğünü belirten Copernicus Atmosfer İzleme Servisi‘nden araştırmacılar, ozon tabakasındaki deliğin 1979’daki haline kıyasla yüzde 75 daha büyük olduğunu söylüyor.

Stratosferde, Dünya yüzeyinin yaklaşık 11 ila 40 kilometre üzerinde bulunan ozon, gezegen için güneş kremi görevi görerek onu ultraviyole radyasyondan koruyor.

New Scientist’in aktardığına göre 2020’de ozon deliği, ekim ayının başında yaklaşık 24 milyon kilometrekarelik bir alan ile zirveye ulaşmıştı. Bu yılın başında, ozon deliğinin yaklaşık aynı boyutta olacağını düşünülüyordu ancak geçtiğimiz hafta önemli ölçüde büyüme yaşandı. 

İyileşme yavaş ilerliyor

Bilim insanları, ozon tabakasındaki incelmenin, ilk olarak 1930’larda soğutma sistemlerinde kullanılmak üzere geliştirilen ve daha sonra aerosol sprey kutularında itici gaz olarak kullanılan CFC adı verilen insan yapımı gazlardan kaynaklandığını kabul ediyorlar.

CFC’lerin dünya çapında 197 ülkede yasaklanmasının ardından, ozon tabakası iyileşme belirtileri gösterdi. Ancak, bilim insanları, bunun yavaş bir süreç olduğunu belirtirken, maddelerin tamamen ortadan kalkmasının 2060’lara veya 2070’lere kadar süreceğini tahmin ediyor.

Copernicus’tan Vincent-Henri Peuch, “Yıldan yıla büyük farklılıklar var ve ozon tabakasının iyileşme sürecini değerlendirmek için, farkı görmek için birkaç yıla bakmak gerekiyor” ifadelerini kullandı.

 

 

More in Ekoloji

You may also like

Comments

Comments are closed.