Medya-İnternet

Özgür Radyo filtreye takıldı

0

Özgür Radyo‘nun internet sitesi, 22 Kasım’da uygulamaya sokulan BTK’nin filtre sansürüne takıldı. Özgür Radyo en çok dinlenen radyolar arasında 13. sırada yer alıyor.

Kamuoyunun tepkilerine rağmen 22 Kasım’dan itibaren filtreli İnternet uygulaması başlatıldı. İç çamaşırı ve prezervatif markalarını filtreyen BTK Özgür Radyo’nun İnternet sitesini de engelledi.

İnternete yeni sansür olarak yorumlanan ve seçimlerin keyfi biçimde yapılacağına dikkat çekenlerin haklılığı daha ilk günden ortaya çıkmıştı. BTK’nın Aile filtresine iç çamaşırı ve prezervatif markalarının siteleri takılmıştı. Yoğun tepki üzerine bu siteler filtreden çıkarıldı. Ancak çok sayıda site filtreli.

Filtre engeline takılan sitelerden biri de RTÜK anketlerinde binlerce radyo arasında en dinlenen 13. radyo olan Özgür Radyo’nun İnternet sitesi.

Özgür Radyo Haber Editörü İlden Dirini engellemeyi guvenlinet.org/tr/domain_sorgula.html adresinde yaptığı sorgulama sonrasında fark ettiğini söyledi.

GEREKÇE YOK ENGELLEME VAR

Bugün BTK’yı arayarak filtre sorunun dile getirdiklerini söyleyen Dirini kendilerine siteniz hukukçularımız tarafından inceleniyor yanıtının verildiğini söyledi. Dirini, “Sitemizin hangi gerekçe ile engellendiğini sorduğumda, BTK yetkilisi inatla bir engelleme yok inceleniyor yanıtını verdi” dedi. Birçok radyo sitesini sorgulattığını ve bunlarda filtre olmadığını gördüğünü söyleyen Dirini, “BTK yetkilisine bu durumu anlatıp bizim sitemizi niye filtreye dahil ediyorsunuz diye sorduğumda ise yanıt verilmedi” şeklinde anlattı. Israrlı soruları karşılığında yetkilinin “Zaten çok az kişi seçti efendim çocuk profilini. İyi yapmışsınız sorgulatarak. Hukukçularımızın önünde görünüyor. Bugün incelerler” dediğini anlattı.

Radyolarının muhalif bir çizgide olduğunu söyleyen Dirini, “Her ne kadar filtre kullanımı opsiyonel olsa dahi Özgür Radyo’nun sitesinin çocuk filtresi kapsamına alınması vahim bir durumdur. Şimdi çocuklarımız daha mı güvenli oldu? Otoritenin keyfi kontrolünde oluşturulan filtre sistemi ve veritabanları ancak bir sansür uygulaması olarak yorumlanabilir” dedi.

Dirini BTK’ya yazılı bir başvuru yapacaklarını ve filtreleme nedenlerinin kendilerine bildirilmesini isteyeceklerini de belirtti.

Bu arada Guvenli Org internet sitesinde alan adı profil sorgusu yapılamıyor. Sistem sürekli güvenlik kodunu yanlış girdiniz bilgisi veriyor. Bu engellemeyle BTK hangi sitelerin engellenmiş olduğu bilgisini de saklamış oluyor.

(Emek Dünyası)

You may also like

Comments

Comments are closed.