ManşetTürkiyeUncategorized

Oy ve Ötesi, teyit ettiği tutanakları seçim gecesi canlı yayımlayacak

0

Oy ve Ötesi ilk kez 23 Haziran İstanbul seçimlerinde teyitli tutanakları kamuoyuyla anında paylaşacak.

Şeffaf ve demokratik seçim bilincinin yerleştirilmesi amacıyla, sandık başlarında gönüllülerin sağladığı tutanakları teyit ederek yayımlayan Oy ve Ötesi, tekrarlanan İstanbul seçiminde teyit ettiği tutanakları ilk kez canlı olarak kamuoyuyla paylaşacak. Beş yıldır seçim güvenliği için faaliyet gösteren Oy ve Ötesi, şeffaflık ilkesi gereği, tutanakları ön değerlendirme raporuyla birlikte kendi internet sitesi üzerinden herkesin erişimine açıyordu. Bu kez tutanaklar, seçim gecesi canlı olarak paylaşılacak.

Nasıl çalışacak?

Oy ve Ötesi’ne ulaşan tutanaklar, her zaman olduğu gibi seçim akşamı, “T3” yazılımı aracılığıyla, görsel veriden sayısal veriye dönüştürülecek. Tutanak fotoğrafında görülen veriler, gönüllüler tarafından sisteme işlenecek. Bir tutanak için 3 farklı gönüllü tarafından sisteme aynı sayısal veriler işlendiğinde o tutanak “teyit edilmiş tutanak” olarak sınıflandırılacak. Oy ve Ötesi, teyit edilen ve hatalı veri içermediğinden emin olunan her tutanağın fotoğrafını seçim gecesi, seçim yasakları kalkar kalkmaz internet sitesinde yayımlayacak.

Güncel durum, akşam saatlerinden itibaren canlı takip edilebilecek
Oy ve Ötesi’ne kaç adet tutanak ulaştığı, ulaşan tutanaklardan kaçının teyit edildiği ve bu tutanakların toplam tutanak adedine oranı, akşam saatlerinden itibaren Oy ve Ötesi’nin internet sitesinden hem ilçe bazında dağılımı hem de İstanbul için toplamı gösterecek şekilde paylaşılacak. Böylelikle henüz Oy ve Ötesi’ne ulaşmayan ve Oy ve Ötesi’ne ulaşmakla birlikte henüz teyit edilmeyen tutanakların adedine ilişkin güncel durum da canlı olarak takip edilebilecek.

Seçmenler tutanak fotoğrafı gönderecek

Her seçmen, oy kullandığı sandığa ait sonuç tutanağı fotoğrafını “T3 Tutanak Gönder” mobil uygulamasıyla Oy ve Ötesi’ne gönderebilecek. Tüm akıllı telefonlara indirilebilen ücretsiz mobil uygulama aracılığıyla Oy ve Ötesi’ne gönderilen tutanaklar, teyit edilir edilmez kamuoyuyla paylaşılacak.

İstanbul dışındaki seçmenlere çağrı

Oy ve Ötesi, bu tarihi seçimi İstanbul dışından takip eden herkesi, bilgisayar başında tutanak kontrol etmeye davet ediyor. İstanbul seçiminin şeffaflığını önemseyen tüm vatandaşlar, 23 Haziran Pazar akşamı bilgisayarlarından tutanak kontrolü yaparak sürece katkı sağlayabilecek. Dileyen herkes seçim günü gönüllü olarak tutanak kontrolü yapabilecek. Tutanak kontrolü için Oy ve Ötesi’ne kayıt yapmak gerekmiyor.

Gönüllü müşahit olmak için tıklayınız: oyveotesi.org
Gönüllü müşahitlik kaydıyla ilgili sorularınız için [email protected] adresine e-posta göndererek Oy ve Ötesi’ne ulaşabilirsiniz.

 

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.