DünyaManşet

Oxford öğrencilerinden cinsiyetsiz zamir kararı: “He ve/veya She” yerine “Ze”

0

Oxford Üniversitesi öğrencileri bundan sonra, İngilizcede üçüncü tekil şahıs için cinsiyetleri belirlenmiş “he” (erkek) ve “she” (kadın) yarine, cinsiyet ifadesi olmayan “ze” zamirini kullanacak.

Öğrenci birliği tarafından yayımlanan broşürde bu yeni uygulamanın, trans öğrencilerin yanlış zamir kullanılarak rencide edilmesinin ve ayrımcılığın önüne geçilmesi umulduğu belirtildi.

Üniversitenin davranış kurallarına göre, trans bir birey için yanlış bir zamiri kasti biçimde kullanmak kusur olarak kabul ediliyor.

Bu uygulama ile birlikte “ze” zamirinin sadece sosyal yaşamda değil, ders ve seminerlerde de kullanılmaya başlanması umuluyor.

İngilizcede üçüncü tekil zamiri, Türkçedekinin aksine bir cinsiyet belirtilmeksizin kullanılamıyor. Hem atanmış cinsiyetini benimsemeyen, hem de kendini cinsiyetsiz olarak ifade eden kişiler için bu büyük bir sorun teşkil ediyor. Cinsiyetsiz zamir önerileri olan “ze” ve “xe”, geçitiğimiz günlerde Tennessee Üniversitesi tarafından da yaygın olarak kullanılmaya başlandı ve bu yaz Yatılı Okullar Birliği öğretmenleri, trans öğrenciler için “zie” zamirini kullanmalarına sevk etti.

The Times’da yer alan habere göre, Cambridge Üniversitesi de benzer bir yöntem kullanmaya doğru ilerliyor.

 

(Kültür Servisi, Independent)

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.