Bilim-TeknolojiDünyaManşet

Ötegezegen keşfiyle Nobel alan Mayor: İnsanlık Güneş Sistemi’nin dışına çıkamayacak, dünyanın kıymetini bilin

0

İlk ‘ötegezegen’ keşfiyle bu yıl Nobel Fizik Ödülü’ne layık görülen Prof. Michel Mayor, Güneş sisteminin dışına taşınmanın yüzmilyonlarca gün süreceğini belirterek, ‘Kendi gezegenimize özen göstermeliyiz, çünkü o çok güzel ve kesinlikle hâlâ yaşanabilir’ dedi.

İlk ‘ötegezegen’ keşfi nedeniyle bu yıl Nobel Fizik Ödülü’ne layık görülen Prof. Michel Mayor, insanların hiçbir zaman Güneş Sistemi’nin dışına göç edemeyeceğini söyledi, bu fikri ‘tamamen delice’ diye niteledi. Güneş Sistemi dışındaki bir gezegene ulaşmanın ‘yüz milyonlarca gün’ süreceğini belirten Prof. Mayor, bunun yerine ‘sürdürülebilirlik’ mesajı verdi; insanlar çaba göstermeye devam ettiği müddetçe Dünya’nın hâlâ yaşanabilir kalacağını söyledi.

AFP’ye konuşan Mayor şunları söyledi:  “Ötegezegenler hakkında konuşacaksak eğer, bazı noktalar açık olmalı: Oraya göç etmeyeceğiz. Bu gezegenler çok, çok uzakta. Bu kadar uzak olmayan -mesela birkaç düzine ışık yılı kadar ki bu çok fazla değil- yaşanabilir bir gezegenin olduğuna dair bir hayli iyimser bir durumda bile oraya varmak için gereken süre oldukça fazla.”

‘Başka gezegene gideriz lafları bitmeli’ 

İsviçreli astrofizikçi Mayor ayrıca, “Eğer Dünya’da yaşam mümkün olmazsa yaşanabilir başka bir gezegene gideriz” şeklindeki ifadelerin de son bulması gerektiğini savundu. “Bu tamamen delilik” yorumunu yapan Mayor, “Kendi gezegenimize özen göstermeliyiz, çünkü o çok güzel ve kesinlikle hâlâ yaşanabilir” diye konuştu. Mayor, başka gezegenlerde yaşam olup olmadığı sorusuna gelecek nesillerin yanıt vermesini umduğunu belirtti.

Nobel’i üç bilim insanı paylaştı 

Nobel Fizik Ödülü bu yıl iki ayrı dalda üç bilim insanına verildi. Princeton Üniversitesi’nden Prof. James Peebles, ‘fiziksel evrene dair teorik keşifleri’ nedeniyle ödüle layık görüldü. Cenevre Üniversitesi’nden Prof. Michel Mayor ve Cambridge Üniversitesi’nden Prof. Didier Queloz ise 1995 yılında, 50 ışık yılı uzaktaki bir yıldızın yörüngesinde dönen ‘51 Pegasi b’ adlı dev gaz kütlesini keşfetti. ‘51 Pegasi b’, Güneş Sistemi’nin dışında bir cüce yıldız etrafında keşfedilen ilk gezegen oldu. Mayor ve Queloz’un açtığı yolda bugüne kadar Samanyolu’nda 4 binden fazla gezegen keşfedildi.

You may also like

Comments

Comments are closed.