TürkiyeManşet

Osman Kavala’nın iddianamesini hazırlayan savcı Adalet Bakan Yardımcılığı’na atandı

0

1081 gündür tutuklu bulunan iş insanı ve insan hakları savunucusu Osman Kavala hakkında “Anayasal düzeni değiştirmek” ve “casusluk” suçlamasıyla ikinci kez iddianame hazırlayan İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Hasan Yılmaz, Adalet Bakan Yardımcısı olarak atandı.

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararı ile şu anki Adalet Bakan Yardımcısı Cengiz Öner ise görevden alındı. Daha önce Adalet Bakanlığı Müsteşarı görevinde bulunan Öner’in yerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Hasan Yılmaz getirildi.

ANKA’da yer alan habere göre Yılmaz aynı zamanda Hakimler Savcılar Kurulu’nda hakim ve savcıların soruşturma ve atamalarına bakan Birinci Daire’de görev yapacak.

Ne olmuştu?

Osman Kavala ile Lehigh Üniversitesi uluslararası ilişkiler uzmanı Profesör Henri Barkey hakkında ağırlaştırılmış müebbet ve 20’şer yıla kadar hapis cezası istemiyle hazırlanan iddianame İstanbul 36’ıncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde geçtiğimiz hafta kabul edilmişti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Hasan Yılmaz’ın hazırlanan ve İstanbul 36’ncı Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen 64 sayfalık iddianamede, “Kavala’nın Barkey’in Türkiye’deki casusluk eylemlerine yardım ettiği ve birlikte faaliyet yürüttükleri” ileri sürüldü.

İki ismin de TCK 309. maddesi kapsamındaki “cebir, şiddet kullanarak anayasal düzeni değiştirmeye teşebbüs” ve TCK 328. maddesindeki “devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından, niteliği itibarıyla, gizli kalması gereken bilgileri, siyasal veya askeri casusluk maksadıyla temin etme suçları”ndan cezalandırılması istendi.

Kavala: Keyfi ve yasadışı bir iddianame

Kavala ise yeni iddianamenin ardından yaptığı açıklamada “İddianame yeni bir somut delil içermeden, beraat kararı verilen Gezi dosyasına dayandırılıyor. Baz istasyonlarının delil vasfında olmadığı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararında da belirtildi. Yine iddianamede yer alan casusluk suçlaması, yasada yer alan hukuki tip ve tanıma uygun değil. Bu iddianame keyfi ve yasa dışıdır” ifadelerini kullandı.

 

Kategori: Türkiye

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.