Manşet

‘Casusluk’la suçlanan DEVA Partisi Kurucu Üyesi Metin Gürcan tahliye edildi

0

29 Kasım 2021’de ‘askeri ve siyasi casusuluk’ suçlamasıyla tutuklanan ve hakkında iki ayrı suçtan 35 yıl ve müebbet hapis cezası istenen Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi kurucu üyesi Metin Gürcan, ikinci duruşmada tahliye edildi.

Ankara 26. Ağır Ceza Mahkemesi‘nde kapalı olarak görülen duruşmada verilen adli kontrol şartıyla tahliye kararına Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı itiraz etti.

Gürcan’ın avukatı Yusuf Şahin, sosyal medya hesabından “Müvekkilim Metin Gürcan tahliye olmuştur. Gözümüz aydın olsun, geçmiş olsun” açıklamasını paylaştı.

Ne olmuştu?

29 Kasım 2021 gecesi “askeri ve siyasi casusluk” iddiasıylaİstanbul’da gözaltına alınan Metin Gürcantutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

Gürcan hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından düzenlenen ilk iddianamede Gürcan’ın yabancı devlet görevlileriyle paylaştığı tespit edilen bilgilerin, “devletin güvenliği ile iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgiler” olduğu söylenmiş, fakat iddianamede “casusluk” kapsamında verildiği iddia edilen bilgilerin yetkili kurumlar tarafından gizli olup olmadıklarına ilişkin rapor ya da bilirkişi tespiti olmadığı için savcılığa iade edilmişti.

Milli Savunma Bakanlığı‘nın raporuyla ardından yeniden düzenlenen iddianamede Gürcan’ın, “devletin gizli kalması gereken bilgilerini, siyasal veya askeri casusluk amacıyla zincirleme biçimde temin etme” suçundan 35 yıla kadar, “devletin güvenliğine ilişkin gizli kalması gereken bilgileri, casusluk maksadıyla zincirleme biçimde açıklama” suçundan müebbet hapisle cezalandırılması istenmişti.

Emekli asker ve akademisyen Gürcan, suçlamaları reddetmiş, emekli olduktan sonra askeri ve jeo-stratejik analizler yaptığını, açık kaynaklardan derlediği analizleri telif karşılığında diplomatlara sunduğunu söylemişti.

 

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.