DünyaEnerjiManşet

Orta Doğu’nun en büyük rüzgar enerjisi santralinde elektrik üretimi başladı

0
Fotoğraf: Wind Power Monthly

Suudi Arabistan’ın ilk, Orta Doğu’nun ise en büyük rüzgâr enerjisi santrali projesinin kısmi olarak tamamlandığı ve santralde elektrik üretiminin başladığı açıklandı.

Projenin yatırımcısı Masdar tarafından yapılan açıklamada projenin ne kadarlık bir bölümünün devreye girdiği bilgisi paylaşılmadı.

99 türbinden oluşacak

Suudi Arabistan’ın Ürdün sınırındaki Cevf bölgesinde inşa çalışmaları devam eden Dumet-ül Cendel projesi tamamlandığında 99 rüzgâr türbininden oluşacak ve 400 MW gücünde olacak.

Yeşil Ekonomi’nin aktardığına göre proje, Birleşik Arap Emirlikleri kamu şirketi Masdar ile Fransız EDF Renewables’ın 500 milyon ABD dolarlık ortak yatırımı ile hayata geçecek.

Şirketler proje için 20 yıllık alım garantisine dayalı yatırım hakkını 2019 yılı Ocak ayında, Megavat-saat (MWh) başına 21,3 ABD Doları teklifleri ile kazanmışlardı.

Hedef 2030’da 16 GW

Bununla birlikte EDF Renewables, nisan ayında yaptığı açıklamada yatırım için finansal kapamanın yapıldığı tarihte projenin seviyelendirilmiş elektrik üretim maliyetinin, ihalenin yapıldığı güne göre yüzde 6,5 gerileyerek 19,9 ABD Doları/MWh olarak gerçekleştiği bilgisini paylaşmıştı.

Projede Danimarkalı rüzgâr türbini üreticisi Vestas’ın 4,2 MW güce sahip V150-4.2MW türbinleri kullanılacak.

Suudi Arabistan rüzgâr enerjisinde 2025 yılına kadar 7 GW, 2030 yılına kadar da 16 GW kurulu güce ulaşmayı hedefliyor.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.