ManşetEkolojiTürkiye

Orman yangınları için kiralanan uçaklara 1.2 milyar lira ödenmiş

0

Haziranda 40 milyon lirayla başlayan kira ödemeleri eylülde 344 milyon lirayı aştı. Yıl sonuna kadar devam eden ödemeler, kira ödemelerinin taksitlendirildiğini gösteriyor. THK yetkilileri hangarlarda bekleyen yangın uçaklarının 4-5 milyon dolarlık (55-65 milyon TL) harcamayla yangınlara müdahale edebilir hale getirilebileceğini söylemiş; ancak hükümet THK uçaklarına görev vermemeyi tercih etmişti.

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in aktardığına göre, böyle bir tutar Türk Hava Kurumu’na (THK) ödenmiş olsaydı  Türkiye’nin elinde yenilenmiş büyük bir yangın uçağı filosu olacaktı.

Bu yıl beş uçak 19 helikopter alınacak

2022 yılı yatırım programında Orman Genel Müdürlüğü’ne (OGM) 2.4 milyar liralık ödenek verildi. OGM bu parayı 19 adet helikopter ile beş adet yangın uçağı alımı için kullanacak. Yangın helikopteri alımı için geçen yıl OGM’ye sadece bin liralık ödenek verilmesine rağmen, yangınlar üzerine sonradan 5.5 milyar liralık kaynak verildiği de görüldü. Bu yılki harcamayla 2 yılda aktarılan kaynak 8 milyarı bulacak.

OGM’ye orman koruma ve yangınla mücadele kapsamında da 107 milyon liralık ilave kaynak tahsis edildi. Bu parayla bin 250 adet fotokapan , 11 adet kamera, 30 adet laboratuvar cihazı, 250 adet telsiz alınacak. Ayrıca 58 gölet ve 500 km yangın önleme tesisi yapılacak.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.