Doğa MücadelesiEkolojiManşet

Ordulular iktidarın onay verdiği madene karşı dava açtı: Parsel parsel satılıyor

0

Ordu, Ulubey ilçesinde tarım ve orman alanında açılmak istenen bentonit madenine karşı çıkan halk, Ordu Çevre Derneği‘yle birlikte ‘Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) iptal’ davası açtı. Adliye önünde basın açıklaması gerçekleştiren Ordu Çevre Derneği Yönetim Kurulu üyesi ve davanın avukatı Haluk Türkmen, şunları dile getirdi:

“Ulubey ilçesinde bentonit madeni işletmeciliğine tepki gösteren 60 yöre insanıyla birlikte Ordu İdare Mahkemesi’ne davamızı açtık. Davanın lehimize olacağını umuyoruz.”

Ordu Çevre Derneği Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül ise yaptığı açıklamada, “Ülkemiz her geçen gün maden şirketlerine parsel parsel satılarak talan edilmekte. Ordu’nun yüzde 72’si maden ruhsat alanı ilan edildi. Adeta Ordu halkının yaşama alanları yok edilmekte. Şehrimiz taş ocakları, HES, RES, altın, kurşun, bakır, çinko madenleri, bentonit maden şirketlerinin işgaline maruz kalmıştır” dedi ve ekledi:

“Ordu’nun geçim kaynağı olan fındık yok oluyor. Fındık bahçeleri yok edilip maden sahaları açılmakta. Ordu halkı maden şirketlerinin insafına bırakıldı. Daha üç gün önce Perşembe ilçemizin Soğukpınar mahallesinde altın, gümüş, bakır, kurşun madeni sahası için ÇED süreci başlatıldı. Görülüyor ki her gün maden şirketlerine parsel parsel satılmaktadır.”

‘Maden sahası özel mülkiyet, tarım ve orman alanlarının üçte birini kapsıyor’

“Bentonit madenine karşı olduğumuz için dava açmıyoruz. Dava açma nedenimiz maden sahasının yaşam alanlarının içinde olmasındadır. Tarım alanlarının yok olmasına, bizlere yaşam hakkı tanımamasına nedeniyle dava açıyoruz” diyen Gönül, şunları aktardı:

“Maden sahası özel mülkiyet, tarım ve orman alanlarının üçte birini kapsıyor. Erozyon etkisi yaratması, heyelanların olmasına neden olacağından, tozlanma nedeniyle de birçok hastalığa yakalanacağız. Sağlıklı bir ortamda yaşamayacağız. Maden sahasındaki özel mülkiyet alanı ve mülkiyet sahiplerinden izin alınmamıştır. Kurum görüşlerinde maden sahasının sakıncaları olacağı uyarıları dikkate alınmamıştır.

Devlet yurttaşlarının sağlıklı bir ortamda yaşamasını sağlaması gerekirken biz yurttaşlar olarak devletin yapması gereken görevi yapmaktayız. Davamızı kazanana kadar mücadelemiz sürecektir.”

Son olarak Yenisayaca‘dan, Emek Partisi Ordu İl Başkanı Hikmet Poyraz da, “Maden sahası içindeki Yenisayaca’da yaşıyorum. Bir yurttaş olarak mahallemize sahip çıkacağız. Bölgemiz fındık bahçesi ve ormanlık alan. Maden işletmeciliği zarar verecek. Hem hukuksal hem de fiili mücadelemizi vereceğiz. Mahallemizde siyasi farklılıklara rağmen birlikteliğimizi sürdüreceğiz ve kazanacağız. Bu saldırı kapitalist sistemin bir sonucu olduğunu da vurgulamak gerekir”dedi.

You may also like

Comments

Comments are closed.