ManşetTürkiye

Okulları İmam Hatip oldu, engelliler asansörsüz okula gönderildi

0

Bandırma’da engellilere hizmet veren Rehberlik Araştırma Merkezi İmam Hatip’e dönüştürülünce engelli öğrenciler bir okulun dördüncü katına taşındı. Asansör bozuk olduğu için veliler çocuklarını kucaklarında taşımak zorunda bırakıldı.

AKP’nin 4+4+4 uygulamaları sonucu İmam Hatip’e dönüştürülen okullardan biri de engelli okulu oldu. Balıkesir’in Bandırma İlçesi’nde, Süleyman Şeker İlköğretim Okulu’nun giriş katındaki Rehberlik Araştırma Merkezi’nin İmam Hatip okuluna dönüştürülmesi nedeniyle engelli öğrenciler asansörü bozuk olan Şehit Pilot Üsteğmen Cemil Kaya İlköğretim Okulu’nun 4. katına taşındı. Engelli yakınlarını kucağında taşıyarak sınıflarına götüren veliler yaşananlara tepki gösterdi.

Engelli öğrenciler ailelerin kucağında 4. kata çıkıyor
DHA‘nın haberine göre, Gönen, Manyas, Erdek, Marmara ilçeleri ve Avşa Beldesi’nde bulunan 700’e yakın bedensel ve zihinsel engelliye hizmet veren, Süleyman Şeker İlköğretim Okulu’nun giriş katındaki Rehberlik Araştırma Merkezi’nun bulunduğu yer, İmam Hatip Okulu’na dönüştürüldü. Merkez de Şehit Pilot Üsteğmen Cemil Kaya İlköğretim Okulu’nun 4’ncü katına taşındı. Çocuklarını özel okullara göndermek için Rehberlik Araştırma Merkezi’nden rapor almaları gereken engelli aileleri, hastalarını asansörü çalışmayan 4’üncü kata çıkarmakta büyük güçlük çekiyor.

“Bunun adı işkence”
Elleri ve bacakları tutmayan oğlu 21 yaşındaki Melih İpekçi’yi kucağında Rehberlik Araştırma Merkezi’ne götüren Mehmet İpekçi, “Bunun adı engelliye ve ailesine işkence. Yaptırılmayan bozuk asansör nedeniyle 45 kilo ağırlığında olan oğlumu okula başlaması için gerekli olan raporu vermeleri için defalarca kucağımda götürüp getirdim. Üstelik dört kat inip çıkıyoruz. Çocuklarını taşıyamayanlar ne yapsın” diye tepki gösterdi. İpekçi, Rehberlik Araştırma Merkezi’nin yürüme engelli olan Müdürü Mesut Yılmaz’ın da 4. kata çıkıp inmekte zorluk çektiğini sözlerine ekledi.

Bandırma İlçe Milli Eğitim Müdürü Şakir Demirhan konuyla ilgili olarak, “Süleyman Şeker İlköğretim Okulu’nun İmam Hatip Okulu’na dönüşmesi için bundan önceki valimiz Yılmaz Arslan talimat verdi. Biz de yerine getirdik. Bana bu zamana kadar herhangi bir şikayet iletilmedi” dedi.

(sol)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.