DünyaManşet

“Öfkeliler” (Los İndignados) İspanya’da meclisi kuşattı

0

İspanya’da ekonomik krizin etkisiyle 2011 yılında ortaya çıkan siyasi, ekonomik ve sosyal sisteme tepki gösteren “Öfkeliler” (Los İndignados) adlı halk hareketinin öncüsü bazı sivil toplum örgütlerinin çağrısıyla Madrid’de yapılan gösterilerde meclis binası kuşatıldı.

İspanya’nın farklı şehirlerinden gelen grupların da destek verdiği ve “Meclisi İşgal Et” adı verilen eylem kapsamında üç koldan yürüyüş düzenlenerek, Madrid’deki meclis binasına yaklaşılmaya çalışıldı. Gösterilere izin veren Madrid özerk yönetimi, buna rağmen meclis binasına yaklaşmaya müsaade etmezken, meclise giren yollar demir barikatlarla kapatıldı. Güvenliğinin sağlanması için bin 300’den fazla polis görevlendirildi.

Meclis kuşatılarak, buraya açılan yolların önünde yapılan gösterilerin en büyüğü Neptün Meydanı’nda gerçekleşirken, yüzlerce kişi “istifa” sloganları attı.

Eyleme destek veren OccupyWallStreet (Wall Street’i İşgal Et) hareketi sosyal medyadan saniye saniye eylemle ilgili anında bilgi ulaştırdı. Öfkeliler’in (Los İndignados) eylemi sokağın tam içinden livestream.com/spanishrevolutionsol adresi üzerinden canlı olarak yayınlandı.

Bu arada bazı göstericilerin barikatları aşmaya çalışması ve polise yabancı maddeler atması üzerine polis şiddetli müdahalede bulundu. Olaylar sırasında hafif yaralananların olduğu ve polisin en az 5 göstericiyi gözaltına aldığı bildirildi. Polisin gösteri sırasında sopa kullanan göstericilere karşı plastik mermi kullandığı da gelen haberler arasında.

TSİ 22.30’a (yerel saat ile 21.30) kadar izinli olan gösteriler devam ederken, 2011 yılında Sol Meydanı’nda olduğu gibi göstericilerin şehir merkezinde kamp kurmalarının engelleneceği açıklandı.

AP’ye konuşan 15M Öfkelenenler hareketinden Pablo Mendez, “Bu eylem, kurtarma planını intiharmış göstermeye çalışan politikacılara artık onların yalanlarına kanmadığımızın küçük bir göstergesi. Onların planlarını kabul etmiyoruz. Engellemek için de elimizden geleni yapacağız” şeklinde konuştu.

Bir diğer gösterici Montse Puigdavall ise, “Buradayım çünkü yaşamakta olduğumuz durum tam olarak bu. Sosyal yardımların kesilmesi, haklarımızın elimizden teker teker alınması, uğruna çalışacak bir hedef verdi bize. Biz buradayız çünkü elimizden alınmaya çalışılanları kaybetmemey and içtik” dedi.

AFPden alınan bilgiye göre İspanyol kanunlarına göre meclis önünde eylem yapmanın ve meclisi işlemez hale getirmenin cezası en az 1 yıl hapis.

(Yeşil Gazete, BBC)

 

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.