ManşetTürkiye

OECD: Türkiye, rüşvetle mücadeleyi hızlandıracak reformlar uygulamalı

0

İktisadi İşbirliği ve Gelişme Teşkilatı (OECD), Türkiye’ye soruşturma ve kovuşturma bağımsızlığını korumak dahil, yurtdışı rüşvetle mücadeleyi hızlandıracak reformları acilen uygulamaya koyması çağrısında bulundu.

Yapılan çağrıda Türkiye’nin OECD Rüşvetle Mücadele Sözleşmesi‘nin uygulanması veya yurtdışı rüşvet suçlarının çok düşük düzeyde denetlenmesi konularında çalışma grubunun endişelerini gidermek için yeterli adım atmadığı belirtildi.

‘Uluslararası vakalar sonuçlandırılamıyor’

OECD tarafından yapılan açıklamada OECD rüşvetle mücadele çalışma grubunun 21-22 Haziran’da adalet, dışişleri, içişleri bakanlıkları, HSYK ve TBMM Adalet Komisyonu’ndan yetkililerle görüşerek konuyu ele aldığı duyuruldu.

Açıklamada, OECD heyetinin sözleşmenin önemine rağmen Türkiye’nin herhangi bir uluslararası rüşvet vakasını başarı ile sonuçlandırmadığını belirtilerek, Türkiye’nin bu konudaki çabasını güçlendirmesi çağrısı yapıldı.

‘Kovuşturmanın bağımsızlığı için tedbir almıyor’

Reuters’ın haberine göre açıklamada ayrıca “Türkiye, yalnızca karşılıklı adli yardım taleplerine güvenmek yerine, soruşturma başlatmak için farklı kaynaklardan daha prokatif bir şekilde bilgi toplamalıdır. Ayrıca Çalışma Grubu delegasyon üyeleri, 2014 ve 2016 yılları arasında gerçekleşen adli ve kolluk kuvvetleri görevlilerinin art arda geniş çaplı bir şekilde görevden uzaklaştırılması ve yeniden atanması ışığında, Türkiye’nin soruşturma ve kovuşturmaların bağımsızlığının korunması için herhangi bir tedbir almadığı konusunda da ciddi endişelerini korumaya devam etmektedirler” denildi.

OECD heyeti, kabahatler kanununda Aralık 2020’de yapılan değişikliklerin memnuniyetle karşıladığını belirtti. Bu çağrının 2014 yılından bu yana yapıldığı belirtilen açıklamada  “Çalışma grubunun kovuşturmanın bağımsızlığının korunması, yurtdışı rüşvet ile ilgili tüzel kişilerin sorumluluğuna ilişkin mevzuatın güçlendirilmesi ve şüpheli uluslararası rüşvet vakalarını bildiren kişilere yeterli korumanın sağlanması konularında 2014 yılından bu yana çağrıda bulunuluyor” ifadeleri kullanıldı.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.