Eğitimİfade ÖzgürlüğüManşet

ODTÜ Rektörlüğü, Devrim Stadyumu’ndaki mezuniyet törenini iptal etti

0
Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Rektörlüğü, üniversitenin gelenekselleşen Devrim Stadyumu’ndaki mezuniyet törenini, ‘güvenlik’ gerekçesiyle iptal ettiğini duyurdu.

Rektörlük, akademisyen ve öğrencilere attığı duyuru metninde, mezuniyet töreninin Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenleneceği açıklandı. Karar, akademisyen ve öğrenciler tarafından tepkiyle karşılandı.

Toplumsal olaylarla ilgili dikkat çeken pankart ve dövizlerle her sene Devrim Stadyumu’nda gerçekleşen mezuniyet töreniyle ilgili Rektörlük’ten atılan mailde şu ifadeler kullanıldı:

“Stadyum’da düzenlenmesi planlanan bir törende gruplaşmalara neden olabileceği ve farklı grupların tören alanımızı kendi amaçları doğrultusunda bir protesto alanına çevireceği yönünde bilgiler almış bulunuyoruz. Dolayısıyla, bu olumsuz gelişmeler tören hazırlıkları sürecimizde bizleri oldukça zorlayan, farklı çözüm arayışlarına yönlendiren bir durum halini almıştır.

“Ek güvenlik önlemlerinin alınmasını zorunlu hale geldiği” öne sürülen törenle ilgili ODTÜ’lülere atılan mailde özetle şunlar denildi:

“Sevgili Öğrencilerimiz,

… Bildiğiniz gibi, Üniversitemizde son dönemlerde farklı grupların gerçekleştirdikleri izinsiz toplantı ve eylemlerle farklı, yanlı ve yanlış bir gündem oluşturma veya Üniversitemizi çeşitli gruplaşmaların merkezi haline getirme çabası belirgin bir şekilde görülmektedir. Diploma Törenimizin planlanması sırasında, bu kapsamdaki olumsuz çabaların, Stadyum’da düzenlenmesi planlanan bir törende gruplaşmalara neden olabileceği ve farklı grupların tören alanımızı kendi amaçları doğrultusunda bir protesto alanına çevireceği yönünde bilgiler almış bulunuyoruz. Dolayısıyla, bu olumsuz gelişmeler tören hazırlıkları sürecimizde bizleri oldukça zorlayan, farklı çözüm arayışlarına yönlendiren bir durum halini almıştır.

… Her ne kadar içinde bulunduğumuz dönemde de planlanan uygulama, törenlerin Stadyum’da devam etmesi yönünde olduysa da bize ulaşan bilgiler sonucunda bunun özellikle güvenlik sebepleriyle mümkün olamayacağı noktasına gelinmiştir. Ek güvenlik önlemlerinin alınmasını zorunlu hale getiren durumların kampüsümüzün herhangi bir yerinde gerçekleşmesi hepimize büyük üzüntü yaşatırken, Diploma Törenimiz sırasında Stadyum’da böyle bir durumun oluşması ihtimalinin bile kabul edilemez olduğu açıktır…”

Organizasyonun asıl amacı…

…Üniversitemizin tüm anlamlı ve geleneksel uygulamalarının devam edebilmesi için başta tüm öğretim üyelerimiz olmak üzere öğrenci ve mensuplarımızın ilgili süreçlerin tamamını bu organizasyonların asıl amaçlarının geri planda kalmamasını sağlayacak şekilde desteklemesi gerekmektedir.

ODTÜ, birçok konuda farklı görüşe sahip öğrencileri ve mensupları ile büyük ve çok kıymetli bir bütündür; bu bütünlüğün korunması için her bir ODTÜ’lünün desteği çok büyük önem taşımaktadır. Bu bütünlüğün ve zenginliğin ortaya çıkardığı yeni mezunlarımızı içtenlikle kutlar, sağlıklı, başarılı ve mutlu günler dileriz.”

Boğaziçi Üniversitesi‘nde (BÜ) de bu yılki toplu mezuniyet töreni kayyım rektör Naci İnci tarafından iptal edilmiş; İnci, mezunlara herhangi bir etkinliğe katılmaları halinde mezun kartlarının iptal edileceği tehditinde bulunmuştu. Kendisine yönelik tepkiden çekinen İnci odasında bazı öğrencilere ödül dağıtmıştı.

BÜ öğrencileri ve akademisyenleri de alternatif mezuniyet töreni düzenlemişti. Bu törene katılan bazı mezunların mezun kartları iptal edildi.

Boğaziçi Üniversitesi’nde alternatif mezuniyet töreni

Hocalar ve öğrencilerden büyük tepki

ODTÜ Rektörlüğü’nün mezuniyet töreni kararı öğrenci ve akademisyenler tarafından tepkiyle karşılandı. Bazıları şöyle:

More in Eğitim

You may also like

Comments

Comments are closed.