LGBTİ+DünyaManşet

ODTÜ LGBTİ+’ya uluslararası dayanışma ödülü

0

ODTÜ LGBTİ+ Dayanışması, 1999’dan bu yana tüm Norveçli öğrenciler adına barış yaratmaya ve insan haklarını geliştirmeye önemli katkıda bulunan bir öğrenci veya öğrenci kuruluşuna iki yılda bir verilen Öğrenci Barış Ödülü’nü kazandı.

Öğrenci Barış Ödülü Komitesi, ödülün “İnsan hakları savunucularına ve LGBTİ+‘lara karşı giderek daha baskıcı hâle gelen bir Türkiye’de; ” gösterdikleri çabalar dolayısıyla ODTÜ LGBTİ+’ya verildiğini duyurdu.

Ne olmuştu?

2019’da ODTÜ Rektörlüğü’nün çağrısı üzerine üniversite kampüsüne giren polis, 9’uncu ODTÜ LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’ne biber gazı ve plastik mermi ile saldırdı. Yirmiden fazla öğrenci ve bir öğretim görevlisi gözaltına alındı ve gece geç saatlerde serbest bırakıldı. 18 öğrenci ve bir akademisyene, 10 Mayıs 2019’da kampüste düzenlenen LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’ne katılmaları gerekçe gösterilerek dava açıldı. Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK), LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’nde gözaltına alınan öğrencilerin burs ve kredilerini kesti. Öğrencilere ve öğretim görevlilerine saldıran polis hakkında ise işlem yapılmadı.

Kategori: LGBTİ+

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.