EğitimManşet

Nusaybin’de TEOG sınavı ertelendi

0

Mardin’in Nusaybin ilçesinde sokağa çıkma yasağı nedeniyle 25-26 Kasım tarihlerinde yapılması planlanan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavı 12-13 Aralık’a ertelendi. Erteleme bilgisini Nusaybin İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü okullara mesaj göndererek açıkladı.

Okul müdürlerine gönderilen mesajda “25-26 Kasim’da yapılacak olan TEOG sınavı ilçemizde iptal edilmiş olup öğrencilerimizin tümü mazeret belirtmeksizin 12-13 Aralık’ta yapılacak mazeret sınavına katılacaklardır” denildi.

34

Milli Eğitim Bakanlığı’nca TEOG sistemi kapsamında, sekizinci sınıf öğrencilerine yönelik 25 ve 26 Kasım’da yapılacak merkezi ortak sınavlara 1 milyon 174 bin 427 öğrenci katılacak.

Ortak sınavlar, yurtiçinde 970 merkezde, 16 bin 237 okulda, 91 bin 349 salonda; yurtdışında ise yedi ülkede, 14 merkezde, 22 okulda gerçekleştirilecek.

Nusaybin haricinde tüm Türkiye’de öğrenciler 25 Kasım Çarşamba günü yapılacak birinci oturumda Türkçe, matematik, din kültürü ve ahlak bilgisi; 26 Kasım Perşembe günkü ikinci oturumda ise fen, teknoloji, inkılap tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil derslerinden sınava girecek.

Mardin’in Nusaybin ilçesinin 15 mahallesinde 13 Kasım Cuma günü 21.00’den itibaren geçerli olmak üzere, kaymakamlık kararıyla sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti. Bitiş zamanı açıklanmayan yasak 11. gününde ve halen devam ediyor.

Sur ve İdil’de sınav yerleri değiştirildi

Diyarbakır’ın merkez Sur ve Şırnak’ın İdil ilçelerinde de 25-26 Kasım’daki TEOG sınavlarına girecek öğrencilerin sınav merkezileri değiştirildi.

Sur’daki dört okulda eğitim yapılamadığından öğrenciler ilçedeki başka okullarda eğitimlerini sürdürüyor.

Aynı şekilde Şırnak’ın İdil’deki Turgut Özal ve Yeni Mahalle’de bulunan dört okuldaki öğrenciler de TEOG’a kendi okulları yerine başka okullarda girecek.

 

(Bianet)

More in Eğitim

You may also like

Comments

Comments are closed.