Kültür-SanatManşet

Nusaybin sanata doyacak: 16-24 Eylül’de Sosyal Sirk Festivali’ne davetlisiniz

0

Mardin’in Nusaybin ilçesinde Her Yerde Sanat Derneği’nce yerel otoriteler, ulusal ile uluslararası kurumların desteğiyle “Kahkahanın Aksanı Olmaz” temasıyla Sosyal Sirk Festivali gerçekleşecek.

Ahmet Akkuş’un Mardin Arena’da çıkan haberine göre, sınırın sıfır noktasında düzenlenecek sirk festivaline bu yıl yine 2 binin üzerinde Nusaybinli, Suriyeli, Mardinli ve Iraklı çocuğun sirk atölyelerine katılacağını belirten Her Yerde Sanat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Serdal Adam, “10 binin üzerinde çocuk, kahkahaya boğan sirk gösterilerine seyirci olarak katılacak.

Festivaller bu bölgede daha bir anlamlı, çünkü çocukların doya doya gülmeye, oynamaya, savaşları unutmaya ve çocukluklarını tümüyle yaşamaya en çok ihtiyaç duydukları yerlerden birisi Güneydoğu Anadolu.  Bu yıl yedincisi gerçekleşecek sosyal sirk festivali Her Yerde Sanat Derneği ve Sirkhane ile Uçan Kütüphane isimli projenin çocuklara bir armağanı.Çocuklar doya doya gülsün diye. Ve bu yılın teması “Kahkahanın aksanı olmaz”.  “Yine bu yıl, Sirkhane Sosyal Sirk Evi’nde eğitim alan Suriyeli, Mardinli, Nusaybinli, Iraklı çocuklar sahnede binlerce seyirciye hünerlerini sergileyecek.

Afganistan, Almanya, ABD, Venezuela’dan gelen konuk sanatçılar ve yerel çocukların gerçekleştirecekleri gösteriler barışı, uyumu, dostluğu simgeliyor. Bu yıl festivale dünyanın en iyi sosyal sirk okullarından birisi olan ve Afganistan’da yer alan “Mobile Mini Circus for Children” isimli sirk okulundan mülteci gençlerde katılacak. Ayrıca Venezuela, Almanya, ABD ve Kanada’dan da profesyonel sirk sanatçıları profesyonel gösterileriyle festivali renklendirecekler.

Her Yerde Sanat Derneği‘nin düzenlediği festivale yerel otoriteler, ulusal ve uluslararası kurumlar da destek veriyor. Nusaybin Kaymakamlığı, Nusaybin Belediyesi, Nusaybin İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Avrupa Birliği Bakanlığı, Türkiye Ulusal Ajansı, Avrupa Komisyonu Erasmus Plus Programı, İstanbul Goethe Enstitüsü ve Uçan Kütüphane Projesi, Welthungerhilfe Derneği, Mardin Müzesi gibi kurumların destekleri var.” dedi.

Sosyal Sirk Festivali; Mardin, Nusaybin, Gaziantep ve Kuzey Irak’ın Duhok kentinden çocukların katımıyla 16-24 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek. Yeşil Gazete ekibinden Bahar Topçu geçtiğimiz sene Sirkhane izlenimlerini Her Yerde Sanat Derneği üyeleri ile konuşarak gazetemizden paylaşmıştı.

 

(Mardin Arena, Yeşil Gazete)

You may also like

Comments

Comments are closed.