ManşetTürkiye

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça tutuklandı

0

KHK ile ihraç edilen ve iki ayı aşkın süredir Ankara’da açlık grevi yapan eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandı.

Erken saatlerde, İstanbul’da Kadıköy ve Beşiktaş’ta, Ankara’da ise Sakarya Caddesi’nde Gülmen ve Özakça’nın gözaltına alınmasını protesto edenlere polis müdahale etti.

Eğitimciler Pazar gecesi evlerine düzenlenen polis baskınıyla gözaltına alınmıştı.

Avukat Selçuk Kozağaçlı, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça‘nın tutuklanmasına dair adliye çıkışı açıklama yaptı. Seyri Sokak tarafından sosyal medyadan canlı yayınlanan açıklamayı bu link üzerinden izleyebilirsiniz.

Kozağaçlı açıklamasında hukukta görülmemiş bir uygulama ile tutuklama yapıldığını ifade etti. Gülmen ve Özakça’nın sağlıklarından da endişe ettiklerini kaydeden Kozağaçlı, “Kabul edilemez bir karar. Arkadaşlarımızı öldürmelerine ya da sakat bırakmalarına izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

Gerekçelerden biri: Tutuklanmamaları halinde adaletin işleyişine zarar verebilirler

Mahkemenin gerekçeli kararında Özakça ve Gülmen hakkında daha önce kamu davası açılmasına rağmen ”DHKP-C adına faaliyet yürütmeye devam ettikleri’ ifadesi yer aldı.

Kararın devamında şu ifadeler bulunuyor:

“(…) Şüphelilere ait fotoğraf görüntüleri ve internet üzerinden yaptıkları paylaşımların içeriği birlikte değerlendirildiğinde üzerlerine atılı suçları işlediklerine dair kuvvetli suç şüphesinin var olduğu, şüphelilerin üzerlerine atılı silahlı terör örgütüne üye olma suçunu CMK’nın 100/3-a maddesinde sayılan katalog suçlardan olması, öte yandan üzerlerine atılı suçların niteliği, delillerin henüz tam olarak toplanmamış olması tutuklanmamaları halinde adaletin işleyişine zarar verecekleri ve eylemlerin ceza süreleri dikkate alındığında adli kontrol koruma tedbirlerinin yetersiz kalacağı anlaşılmakla şüphelilerin üzerlerine atılı suçlar nedeniyle şüphelilerin (…) tutuklanmalarına (…) karar verildi”.

Gülmen ve Özakça’nın, işlerini geri alma talebiyle eylemleri Ankara’da İnsan Hakları Anıtı önünde 196 gün önce başlamıştı.

Açlık grevleri de bugün 75’ıncı gününe girdi.

 

(BBC Türkçe, Seyri Sokak, Yeşil Gazete)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.