DünyaManşet

Nükleer santrale IŞİD sabotajı şüphesi

0

Belçika’nın Hollanda sınırında bulunan Doel 4 Nükleer Santrali’ne yönelik sabotajın, büyük olasılılıkla terör amaçlı olduğu açıklandı. Santralde teknisyen olarak çalışan İlyas Boughalab’ın istifa ederek Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütüne katıldığı ortaya çıkmıştı.

Ülkede terörle mücadeleden sorumlu Tehdit Analizi ve Koordinasyonu Kurumu’ndan yapılan “Sabotajda terör saldırısı olasılığı yüksek” açıklaması sonrası, Belçika Federal Savcılığı olayla ilgili soruşturma başlattı. Savcılık, soruşturmayı gizlilik içinde yürütüyor.

Yerel basına göre, Belçika’nın en sıkı korunan tesislerinden biri olan Doel’de yapılan inceleme sonucunda, Ağustos ayında santraldeki tribünlerin çalışmasını sağlayan yağ tankının vanalarının kasıtlı olarak açıldığı belirlendi.

Acil toplama bölümüne giden musluğun asma kilidinin kaybolması ve vanaların bilinçli olarak açılması nedeniyle yarım içerisinde 65 bin litre yağ boşa aktı.

Buhar tribünün yağsız çalışması ve aşırı derecede ısınması nedeniyle büyük hasar meydana geldi.

Tribünün tamir giderinin 30 milyon euroyu bulduğu belirtiliyor. Elektrik üretimi nedeniyle yaşanan kayıp da aylık 27 milyon euro civarında.

Nükleer santralden IŞİD saflarına
Doel Nükleer Santrali, teknisyen olarak çalışan Fas kökenli İlyas Boughalab’ın Kasım 2012’de istifa ederek IŞİD’e katılması nedeniyle gündeme gelmişti.

Ekim ayında başlayan “Sharia4Belgium” (Belçika İçin Şeriat) Davası sanıklarından Boughalab, Suriye’de olduğu için duruşmaya katılmadı.

Belçika basınına göre hakkında 15 yıla kadar hapis cezası istenen Bughalab, Doel Nükleer Santrali’ndeki kurulum kaynaklarını kontrol ediyordu.

Boughalab’in, çalışanların sıkı güvenlik soruşturması sonucu belirlendiği nükleer santralde, reaktör bölümüne de girme yetkisi bulunduğu da belirtiliyor.

Önlemler artırıldı
Araştırmalar sonunda sabotajın kesinlik kazanması üzerine Doel Nükleer Santrali’nde güvenlik önlemleri artırıldı.

Santrale 150 güvenlik kamerası daha yerleştirilecek. Manyetik kartlar aracılığıyla yapılan giriş çıkışlar sıkı denetim altına alınacak.

Santralin 4 Ocak’tan itibaren yeniden çalışmaya başlayacağı bildiriliyor.

Sabotaj yapılan Doel’le birlikte çevredeki iki santral de arıza nedeniyle çalışmıyor. Bu nedenle Belçika’nın elektrik sıkıntısı tehdidiyle karşı karşıya olduğu belirtiliyor.

Belçika hükümeti ise ülkede kışın elektrik sıkıntısı yaşanmaması için önlemler alıyor. Halk, enerji tasarrufu konusunda uyarılıyor.

 

BBC Türkçe

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.