EkolojiManşet

Nükleer karşıtlarının engellenen basın açıklamasına karşı açılan dava başlıyor

0
Fotoğraf: Ful Uğurhan

Mersin‘de inşaatı hala devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santrali‘ne karşı basın açıklaması yapmak isteyen ancak açıklama yapmaları engellenen Nükleer Karşıtı Platform üyesi 30 kişiye açılan davada ilk duruşma 25 Ekim saat 10.00’da Mersin Adliyesi‘nde görülecek.

Platform üyeleri hem Fukuşima nükleer felaketinin 10’uncu yıl dönümünü anmak ve nükleer santralin zararlarına dikkat çekmek amacıyla Akkuyu NGS’nin yapıldığı yerde basın açıklaması yapmak istemişti.

Güvenlik görevlilerinin müdahalesi ile karşılaşan eylemciler açıklamayı gerçekleştirememiş, üzerine haklarında dava açılmıştı.

Yapılmayan eyleme iddianame

Mersin Nükleer Karşıtı Platformu 25 Ekim Pazartesi günü gerçekleşecek ilk duruşma öncesinde Mersin Tabip Odası‘nda basın açıklaması gerçekleştirdi.

NKP Yürütme Kurulu Üyesi Dr. Ful Uğurhan, güvenlik güçlerinin baskısı sonucu gerçekleştiremedikleri açıklamaya dava açılmasını, “Öyle bir iddianame hazırlanmış ki muhtemelen önümüzdeki zamanlarda hukuk fakültelerinde ders olarak okutulacak. Ama hukuk nasıl olmaz temelli bir ders olacak bu. Bu nasıl bir iddianamedir anlayabilmiş değiliz” sözleriyle nitelendirdi.

‘Mücadelemiz sürecek’

Halkın büyük çoğunluğunun istememesine rağmen Akkuyu’da ısrarla inşaatı sürdürülen nükleer santrale karşı, 1976 yılında yer lisansının verilmesinden bu yana 45 yıldır kararlılıkla mücadele ettiklerini belirten Dr. Uğurhan şunları söyledi:

“Bugünümüzü ve geleceğimizi büyük bir riske atanların çok iyi bildiği gibi mücadelemiz nükleer santrallar ve nükleer silahlar yer yüzünden temizlenene kadar da sürecek. Çünkü bizler geçmişte yaşanan büyük nükleer felaketlerden ders çıkarıyoruz. Çünkü inşaatın daha en başında zeminde iki kez çatlak oluşmasına rağmen son sürat ilerlemesini, bölgede yaşayan insanların sağlığı ve huzuru gözetilmeksizin yapılan patlatmaları, Covid’e rağmen kalabalık ortamda güvensiz şartlarda çalışan işçilerin durumunu gördükçe, başta insanlar olmak üzere canlıların yaşamına nasıl da değer vermediklerini çok iyi idrak ediyor ve kamuoyu ile paylaşıyoruz.”

‘Araçtan iner inmez müdahale’

11 Mart 2011 yılında Fukuşima’da meydana gelen nükleer felaketin 10’uncu yıldönümü nedeniyle Akkuyu’ya giderek farkındalık yaratmayı hedeflediklerini vurgulayan Uğurhan, o gün yaşananları şu sözlerle anlattı:

“Havaya on adet balon bırakarak felaketten zarar görmüş insanları anacak, bölgedeki yaşayan hemşerilerimizle sohbet edecektik. Ama öyle olamadı. Daha aracımızdan iner inmez kolluk kuvvetlerinin yoğun baskısına maruz kaldık. Sorumluluk duygularımız gereği iyi niyetle çıktığımız yolda jandarmanın psikolojik şiddetine maruz bırakıldık.

‘Adreslerimize tebligat gönderildi’

Açıklamada “Hal böyle olmasına rağmen sonradan adreslerimize gönderilen tebligatlardan gördük ki bizim hakkımızda dava açılmış” ifadeleri kullanıldı. “Öyle bir iddianame hazırlanmış ki muhtemelen önümüzdeki zamanlarda hukuk fakültelerinde ders olarak okutulacak. Ama hukuk nasıl olmaz temelli bir ders olacak bu. ‘Hakkın, hukukun, adaletin esamesinin okunmadığı zamanlarda yaşayanlar’ olarak bu duruma pek de şaşırmadık” ifadelerinin kullanıldığı açıklama şöyle devam etti:

“Ama sormadan da edemiyoruz; Biz niye Akkuyu’ya gitmeyelim ki? Hemen yanı başımızda sadece bölgeyi değil bütün Akdeniz havzasını yaşanmaz hale getirecek bir nükleer santral inşa ediliyor. Biz tabi ki hem kendimizin hem de gelecek kuşakların yaşam hakkını savunacağız. Biz tabi ki tarım alanlarımızı, ormanlarımızı bizim dışımızdaki canlıların yaşamını savunacağız.”

‘Nükleer karşıtları yargılanamaz’

Nükleer karşıtlarının yargılanamayacağı belirtilen açıklamada “Eğer yargılanma olacaksa; yaşamı, doğayı ekolojik dengeyi bozanlar yargılanmalıdır. Ülkemizi nükleer çöplük yapmak isteyenler, suyumuzu, havamızı kirletenler, ülkemizi betona boğanlar yargılanmalıdır” denildi.

Açıklama “Her kesimden herkese çağrımızdır; Gelin hep birlikte yaşamı savunalım. 25 Ekim’de saat 10.00’da Mersin Adliyesi’nde mahkememiz var. Gelin dayanışma nasıl olur gösterelim ve hep birlikte haykıralım; Nükleer Karşıtları Yargılanamaz!” çağrısıyla sona erdi.

 

More in Ekoloji

You may also like

Comments

Comments are closed.