ManşetDünyaEnerji

Norveç 30 şirkete 61 petrol ve doğal gaz arama ruhsatı verdi

0

Norveç Petrol ve Enerji Bakanlığı, Norveç kıta sahanlığında Ön Tanımlı Alanların ihalesinde (APA 2020) 61 adet petrol ve doğal gaz üretim lisansı verdiğini açıkladı. Lisanslar, çalışma programı taahhütleri ile veya bu tür lisanslara ek alanlar olarak verildi.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre, 61 üretim lisansının 34 adedi Kuzey Denizi’nde, 24 adedi Norveç Denizi’nde ve 3 adedi Barents Denizi‘nde bulunuyor.

30 farklı şirkete verildi

Enerji Günlüğü’nün haberine göre açıklamada ayrıca sahalara yoğun bir ilginin olduğu ve büyük uluslararası şirketlerden daha küçük yerel arama şirketlerine kadar 30 farklı petrol şirketine üretim lisansı verildiği belirtildi.

Bunlardan 18’i ise bir veya daha fazla operatörlükle ödüllendirildi. İsveçli Lundin Energy 19 üretim lisansı ile başı çekerken, onu 17 lisans ile Norveçli Equinor ve 16 lisansla Almanya merkezli Wintershall izledi. Norveç Merkezli Aker BP 10 lisans, Vår Energi de 10 lisans aldı.

Bru: Memnuniyet duyuyoruz

Norveç Petrol ve Enerji Bakanı Tina Bru konuya ilişkin yaptığı açıklamada, bu yılki APA turunda çok çeşitli şirketlere 61 yeni üretim lisansı sunmaktan memnuniyet duyduğunu belirtti

Bru, şirketlerin yeni keşif alanlarına erişim elde etmeye büyük ilgi gösterdiklerini ve bunun da Norveç açısından sevindirici olduğunu kaydetti.

Tahminlerin üzerinde petrol çıkarımı

Norveç Petrol Müdürlüğü (NDP) tarafından yayınlanan son rakamlara göre, Aralık 2020’de petrol üretimi tahmin edilenden yüzde 5 daha yüksek gerçekleşti.

Safety4sea’nin aktardığına göre aralık ayında günlük ortalama 2 milyon 135 bin varil petrol ve sıvılaştırılmış doğal gaz üretildi.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.