DünyaManşet

Nijerya’da güvenlik endişesi seçimleri erteletti

0

Nijerya’da 14 Şubat’ta yapılması planlanan genel seçimler ve devlet başkanlığı seçimleri güvenlik gerekçesiyle ertelendi.

6

Nijerya Bağımsız Seçim Komisyonu’nun açıklamasına göre Boko Haram terörü ve artan saldırılar nedeniyle 14 Şubat’ta yapılması planlanan seçimlerin 28 Mart’ta yapılacağı kaydedildi. Nijerya ve komşu ülkeleri Boko Haram ile mücadele için 8 bin 700 kişilik bir özel bir müdahale timi oluşturma konusunda uzlaşmaya varmıştı.

Nijerya Bağımsız Seçim Komisyonu Başkanı Attahiru Jega, Boko Haram’ın kontrolü altındaki bölgelerin güvenlik altına alınması için daha fazla süreye ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Halihazırda seçmenler, sandık memuru ve sandık gözlemcilerinin güvenliğinin garanti edilemediğini kaydeden Jega, bu nedenle özgür ve adil seçimlerin mümkün olmadığına işaret etti.

Muhalefet partisi Tüm İlericiler Kongresi (APC), seçimlerin ileri tarihe atılmasını bir “meydan okuma” olarak değerlendirdi. APC lideri John Odigie-Oyegun bunun “demokrasi açısından bir geri adım” olduğunu savundu. Odigie-Oyegun ayrıca Nijeryalılara sükunet ve şiddete başvurmaktan kaçınma çağrısı yaptı.

Seçimlerin ertelenmesinden önce Nijerya hükümeti Boko Haram kontrolü altındaki bölgelerde seçim merkezleri oluşturulamayacağını açıklamıştı. Boko Haram terörü nedeniyle yaşadıkları bölgeleri terk etmek zorunda kalan Nijeryalıların oy verip veremeyeceği ise henüz belirsizliğini koruyor.

(Deutsche Welle Türkçe)

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.