2023 KAHRAMANMARAŞ DEPREMİManşetTürkiye

Newrozun son ateşi Amed’den yükseldi: Newroz’a merhaba, AKP-MHP iktidarına da elveda

0
Fotoğraf: Şerif Karataş/Evrensel

Her der Newroz, her dem azadî” ve “Newroz ateşiyle özgürlüğe” şiarıyla gerçekleştirilen ve Maraş merkezli depremlerde yaşamını yitirenlere adanan 2023 Newroz’unun finali Amed’deki Newroz Parkı’nda gerçekleştirildi. Mitingde konuşan Mithat Sancar, “Newroz’a merhaba, AKP-MHP iktidarına da elveda. Hep birlikte onları göndereceğiz” dedi.

Evrensel‘in aktardığına göre; sabahın erken saatlerinden itibaren sloganlarla miting alanına yürüyen Diyarbakırlılar, yedi arama noktasındaki polis kontrolüyle alana giriş yapmaya başladı. Halk, uzun süre meydanda yapılan aramayı bekledi. Bu yıl da çakmak ve kalemler içeri alınmadı. Gazeteciler de üç ayrı arama noktasından geçtikten sonra meydana giriş yapabildi.

Fotoğraf: Şerif Karataş/Evrensel

Tel örgü çekildi

Newroz sahnesinin çevresi polis tarafından ablukaya alındı, kitle ile sahne arasına tel örgü çekildi. Polis, kalkanlarıyla birlikte sahne ile kitle arasına konuşlandı. Meydandaki sahneye, depremlerde yaşamını yitirenler için başsağlığı mesajı asıldı.

İran’da ahlak polisi tarafından öldürülen Mahsa Amini ile 2017 Amed Newroz’unda polis tarafından öldürülen Kemal Kurkut’un posterleri de meydana asıldı. Sunuculuğunu sanatçı Devrim Demir ve tiyatro oyuncusu Özcan Ateş’in üstlendiği Newroz, saygı duruşuyla başladı.

Tertip Komitesi Başkanı HDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Gülistan Atasoy, Newroz meydanını dolduranları Kürtçe selamlayarak, “Deniz Poyraz ve Nagihan Akarsel’in yoldaşları, Newroz kutlu olsun” dedi.

Fotoğraf: Şerif Karataş/Evrensel

Mithat Sancar: Bu felaket iktidarını mutlaka göndereceğiz

Newroz meydanını dolduranlara seslenen HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, “Çanlar bu iktidar için çalıyor. Halaylar, zılgıtlar ve şarkılar ağıtlarla da olsa yeni yaşamı müjdeliyor. Acımız büyük ama umudumuz da çok büyük. Ama kararlılığımız da çok yüksek. Mutlaka başaracağız. Eşit, özgür, barış içinde bir yaşamı mutlaka kuracağız” dedi. Sancar, konuşmasında şunları kaydetti:

“Acımız büyük, yasımız var ama öfkemiz de var. Biz bu öfkeyi mücadeleye, mücadeleyi de yeni yaşamı inşa etme iradesine çevireceğiz. Bu büyük depremin büyük felakete dönüşmesinin sorumlusu AKP-MHP iktidarıdır. Bu iktidar talan politikalarıyla, rant ekonomisi ile, yandaşlara peşkeş çektiği kaynaklarla ülkeyi yıkıma sürüklemiştir. Bu iktidar bir felaket iktidarıdır. Bu iktidarın adını açık koyalım. Yıkım, kan, talan ve felaket iktidarıdır. Şimdi bu iktidardan kurtulma zamanıdır. Bu Newroz meydanlarda bu sesi ve iradeyi en güçlü şekilde yansıtıyor. Evet, bu felaket iktidarını mutlaka göndereceğiz.

Bu iktidar ülkenin kaynaklarının sömürüye, ranta, yandaşa ve savaşa aktarıyor. Yıkımlar ve felaketler işte bu zihniyetin ürünüdür. Bizler savaşa karşı barışı, ölüme karşı yaşamı savunuyoruz. Newroz direniştir, diriliştir, barıştır. İşte bizler bunun sözünü veriyoruz.”

Fotoğraf: Şerif Karataş/Evrensel

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, “Savaş politikaları tecritle iç içe yürüyor. 2015’te çözüm süreci bittiğinde savaşı en ağır şekilde bu ülkenin merkezine yerleştiren iktidar, aynı zamanda İmralı’da da tecridi başlattı. Bunu iyi görelim. Tecrit, savaş politikalarının derinleştirilmesinin sembolüdür. Demokratik çözüm ve barış için tecrit kalkmalıdır. İmralı’daki tecrit mutlaka kalkmalıdır” ifadelerini kullanarak şunları aktardı:

“Bizler Newroz’a merhaba derken, savaş politikalarına da hayır diyoruz. Sömürüye, talana yalana hayır diyoruz. Yeni bir ülke yeni bir yaşam kurmayı savunuyoruz. O nedenle Newroz’a merhaba, AKP-MHP iktidarına da elveda. Hep birlikte göndereceğiz onları.

Bu meydanlardaki halkın güçlü direnişi ve duruşuyla, kararlı yürüyüşüyle kurduğumuz ittifaklarla yeni yaşamı mutlaka inşa edeceğiz. Emek ve Özgürlük İttifakı, Kurdî partilerle yaptığımız ittifaklar, bütün ülkenin ezilenleri, sömürülenleriyle kurduğumuz ittifaklar, kadınların ve gençlerin öncülüğünde yürüttüğümüz mücadele mutlaka başarıya ulaşacaktır. Bundan hiç şüpheniz olmasın. Bu iktidarı göndereceğiz, bu düzeni mutlaka değiştireceğiz.”

Sancar’ın konuşmasının ardından siyah elbiselerle sahne alan Koma Aryen, şarkılarını depremzedeler için seslendirdi.

Fotoğraf: Şerif Karataş/Evrensel

Ahmet Türk: ‘Kahrolsun faşizm’ diyoruz

Mitingde yaptığı konuşmada Newroz’un depremzedelere adandığını belirten Ahmet Türk, “Önümüzdeki seçimlerde bu faşizmi yıkmak, demokratik cumhuriyeti gerçekleştirmek için sizlerle birlikte mücadelede kararlıyız” dedi.

Türk, “Bugün Kürt halkının dirilişini ifade eden önemli bir gündür. Newroz, özgürlüktür, geleceğimizi aydınlatan bir gündür. Bugünü büyük bir coşkuyla kutluyoruz. Değişimin, dönüşümün yaşandığı bir dönemdeyiz. Faşizmi yıkmak için mücadeleyi esas alan bir dönemdeyiz. ‘Kahrolsun faşizm’ diyoruz. Faşizme karşı halkların mücadelesini büyüteceğiz” ifadelerini kullanarak şunları dile getirdi:

“Önümüzdeki seçimlerde bu faşizmi yıkmak, demokratik cumhuriyeti gerçekleştirmek için sizlerle birlikte mücadelede kararlıyız. Bizim amacımız, Kürt halkı üzerindeki baskıya karşı direnmektir. Kürt halkına düşmanlık eden sadece Bakurê Kurdistan’da değil. Başur’da, Rojava’da Kürt halkının geleceğini yok etmek isteyen anlayışa karşı mücadelenin günüdür. Bu seçim, demokratik cumhuriyeti inşa etmek için Newroz’la birlikte faşizmi yıkmak için çabalarımızı büyütmek zorundayız.

Kürt halkına sesleniyorum. Faşizme karşı mücadele ediyoruz. Bugün Kürt halkına düşmanlık eden bu iktidara karşı eğer halen sessiz kalıyorsanız, bu büyük bir ahlaksızlık olur. Yeni bir sistemin inşası için yeni bir dönem var. Bu iktidarın yarattığı kaosu ortadan kaldırmak için mücadeleyi büyütmek gerekiyor. Bu Newroz, bu dönem, Sayın Öcalan’ın özgürleşme dönemidir. Bunun için mücadele etmek zorundayız. Eş Genel Başkanlarımız Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ, Gültan Kışanak, bu iktidarın Kürt düşmanlığından dolayı bugün zindanlarda. Biz bunlara karşı birliğimizi güçlü hale getiremezsek, eğer bunun hesabını sormazsak, yazıklar olsun bize.

Demokratik cumhuriyetin inşası için bugün Kürt halkı önemli bir mücadele yürütüyor. 24 yıldır zindan esaretine son vermeliyiz. Bu dönem özgürleşme günü olacaktır. Kürt halkının kendi kaderini belirleme dönemi olacaktır.”

Fotoğraf: Şerif Karataş/Evrensel

Selçuk Mızraklı’nın mesajı okundu

Görevden alınarak 19 Ağustos 2019’da yerine kayyım atanan, tutuklandıktan sonra 9 yıl hapis cezası verilen Amed Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı, Edirne F Tipi Cezaevi’nden Amed Newroz’una mesaj gönderdi.

Mızraklı, alanda okunan mesajında dayanışma ve birlik vurgusunda bulunarak “Mutlaka kazanacağız” dedi. Mızraklı’nın mesajı şöyle:

“Amede Gûlistan Merhaba, Acıyı, yıkımı, direnişi, sevdayı ve zaferi aynı yüreğe aynı bilince sığdıran cesur yürekler merhaba. Bir yanımızda ağıtlar, tamamlanmamış yaslar bir yanımızda güven, umut, kararlılık ama önümüzde aşılması gereken zorlu patikalar var. Bütün bunları taşıyacak ve aşacak olan dayanışmamız, örgütlülüğümüz ve birliğimiz olacak.

Yüzyılın alacaklısı, mazlumu ve mücadelecisi olan bizler direnişle, onurla, alnı açık olarak bugünlere geldik. Yarınları özgürlük, eşitlik, demokrasi, adalet ve barışın coğrafyası, ülkesi ve dünyası yapabilecek düşünce ve inanca sahibiz.

Bizler acıları emecek, taş üstüne taş koyacak, sofraya lokma, ayağa çorap olacak ama en fazla kadın, erkek, genç, yaşlı yarınlarımızın iradesi ve sahibi olacağız. Kawa’nın evlatları ülkeye özgürlük ve onurlu barışı müjdeleyeceksiniz. Newroz ateşleri yüreklerimizde daim, yolumuz açık ve aydınlık olsun.

Mutlaka kazanacağız! Serkeftin!”

 

You may also like

Comments

Comments are closed.