DünyaHayvan HaklarıManşet

New York Belediyesi 2022’de kaz ciğeri satışını yasaklayacak

0

Restoranlar ve süpermarketlerde kaz ciğeri satışının 2022’den itibaren yasaklanmasını öngören tasarı Belediye Meclisi’nde onaylandı.

New York Belediye Meclisi, kazların çabuk kilo alması ve ciğerlerinin yağlanması için boğazlarına boru sokularak zorla beslenmesi yoluyla elde edilen kaz ciğerlerinin 2022’den itibaren yasaklanmasını öngören tasarıyı onayladı. New York Belediye Başkanı Bill de Blasio da kararı imzalayacağını açıkladı.

BBC’nin haberine göre, yasak kapsamında bu yolla üretilmiş kaz ciğeri servis eden ya da satan restoran ve marketlere 2.000 dolara kadar ceza verilecek. Fransız mutfağına özgü bir lüks tüketim maddesi olan kaz ciğeri, (foie gras) üretiminde kullanılan yöntem nedeniyle ABD’de yıllardır tartışma konusu.

Hayvanların boğazına boruyla yem basılıyor

Hayvan hakları örgütü PETA’ya göre kaz ve ördek çiftliklerinde yağ ve suyla yumuşatılmış mısırlar, uzun bir boruyla hayvanların boğazına basılıyor. Bu işlem günde üç kez tekrarlanıyor. Üç hafta sonra hayvanların vücut ağırlıkları yüzde 50 artarken ciğerleri de 10 kat büyüyor.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.