Hayvan HaklarıManşetYerel

Nesli tehlike altında kara leylek, Diyarbakır’da tüyleri kesilmiş halde bulundu

0

Türkiye‘de nadir görülen göçmen kuş türlerinden olan kara leylek, Diyarbakır’da kanat tüyleri kesildiği için uçma yetisini kaybetmiş bir halde bulundu. Kara leylek, tedavi ve rehabilitasyon süreci için kış aylarını kentte geçirecek. Göç döneminde ise doğaya salınacak.

Tedavisine başlandı

Diyarbakır’da vatandaşlar tarafından uçamayacak halde bulunan leylek, Doğa Koruma ve Milli Parklar Diyarbakır Şube Müdürlüğü‘ne teslim edildi.

Leyleğin kanat tüylerinin kesilmesi nedeniyle uçamadığı tespit edildikten sonra, Dicle Yaban Hayvanı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi‘nde tedavisine başlandı.

Yenilenmesi için kesilen tüyleri çekilen kara leyleğin bakımı ve beslenmesi ise uzmanlar tarafından yapılıyor.

‘Normalde karşılaştığımız bir tür değil’

“Özel bir tür olduğu için yaşam ortamını, beslenme şeklini ekologlarımızla araştırarak, onu misafir edeceğiz” diyen Dicle Yaban Hayvanı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi’nin müdürü Doç Dr. Semih Altan, leyleğin iyileşme sürecinin nisan ayına kadar sürebileceğini ifade etti:

Merkezimize getirilen bir kara leylek var. Normalde karşılaştığımız bir tür değil. Normalde beyaz leylekleri misafir ediyoruz. Kara leylek göç esnasında farklı amaçlarla tüyleri kesildiği için uçma yetisini belirli bir süre sağlayamayacak.”

‘Beyaz leyleklere göre daha ürkek’

Kara leyleklerin tür olarak beyaz leyleklere göre daha ürkek olduklarını kaydeden Doç. Dr. Altan, leyleğin ürkütmeden beslenmesini ve rehabilitasyonunu sağlamak için çabaladıklarını kaydetti. Doç Dr. Semih Altan, “Doğada nesli az görülen bir tür. Onun için daha önem verilmesi gerekiyor. Buna yönelik tedbir aldık” ifadelerini kullandı.

Merkezde bulunan birçok hayvanın ya ateşli silah yaralanması ya da tüylerinin kesilmesi gibi nedenlerle yaralandığını tespit ettiklerini söyleyen Altan, konuyla ilgili şunları söyledi:

İnsanlarımız maalesef bilinçsiz. Bu hayvanların bir çoğunun nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya. Onları kendi ortamımızda bulundurmaya çalışırsak onlara olumsuz ortam sağlamış oluruz. İnsanlarımız böyle yabani bir hayvanla karşılaşırsa bir an önce durumu ilgililere bildirip, onların doğal kendi ortamlarına katılmalarını sağlasınlar.”

Kategori: Hayvan Hakları

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.